Informacje

Ośrodek Pogranicze zaprezentuje się w Nowym Jorku

Dodano:

Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z Sejn zaprezentuje się za kilka dni na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, na zorganizowanym z tej okazji Festiwalu "Wielogłosowa Pieśń Pogranicza".

Przedstawiciele Pogranicza oraz działający przy ośrodku Teatr Sejneński wyjeżdżają do Nowego Jorku 6 kwietnia i spędzą tam dwa tygodnie.

Festiwal, w trakcie którego zaprezentuje swoją działalność ośrodek Pogranicze, organizuje Instytut Polski w Nowym Jorku.

Jak powiedział dyrektor Pogranicza, Krzysztof Czyżewski, jednym z najciekawszych wydarzeń będzie prezentacja spektaklu
"Kroniki Sejneńskie" na deskach najbardziej znanego nowojorskiego teatru awangardowego La MaMa. Młodzież z Teatru sejneńskiego zaprezentuje spektakl 10 razy.

Oprócz prezentacji teatralnych Pogranicze pokaże filmy przedstawiające wielokulturowość naszego kraju. Odbędą się
literackie spotkanie "Cafe Europa", w których wezmą udział pisarze żyjący w Nowym Jorku, ale pochodzenia europejskiego.

W ramach festiwalu zostaną zorganizowane warsztaty w New School University, wystawa fotograficzna ukazująca Sejny oraz promocja nowego numeru czasopisma "Krasnogruda" wydawanego przez Pogranicze.

"Festiwal został zorganizowany na Dolnym Manhattanie. Tam w XIX wieku mieszkało wielu emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej. Byli tam Polacy, Żydzi, Węgrzy. Wszyscy pozostawili ślad po sobie, budowali Nowy Jork. Dlatego więzy z naszym regionem są bardzo silne" - powiedział Czyżewski.

Pogranicze działa w Sejnach od kilkunastu lat. Zajmuje się wielokulturowością Sejneńszczyzny, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Teatr Sejneński to grupa teatralno-muzyczna składająca się z młodych ludzi: studentów uniwersytetów i uczniów ostatnich klas licealnych. Wszyscy pochodzą z Sejn lub okolic i są związani z Ośrodkiem Pogranicze. Kilka lat temu w stworzyli spektakl "Kroniki Sejneńskie", który odnosi sukcesy nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju.
 • 13:55 Carlos Gardel Por Una Cabeza
 • 14:02 Franz von Suppe Lekka Kawaleria (Uwertura)
 • 14:10 Reinhold Heil, Tom Tykwer, Johnny Klimek Cloud Atlas End Title
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic