Informacje

Obraz Gauguina z okresu tahitańskiego na aukcji w Paryżu

Dodano:
Obraz Gauguina z okresu tahitańskiego na aukcji w Paryżu

fot. PAP/EPA

Krajobraz w zieleni, niebieskiej i fioletowej roślinności z jeźdźcem w oddali - "Te Bourao (II)", jeden z nielicznych obrazów z okresu tahitańskiego Paula Gauguina, który wciąż jest w prywatnych rękach, pojawi się na aukcji. Obraz będzie licytowany 3 grudnia w Paryżu przez dom Artcurial.

Szacuje się, że obraz może osiągnąć cenę od 5 do 7 mln euro. "Te Bourao (II)" to olej na płótnie z 1897 roku. Jest częścią cyklu dziewięciu obrazów, wykonanych na Tahiti, które francuski malarz Paul Gauguin (1848-1903) wysłał następnie do Paryża na wystawę w Galerie Ambroise Vollard.

Wśród nich jest jego słynna praca testamentowa "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?", która jest eksponowana w Boston Museum of Fine Arts.

Na pierwszy rzut oka obraz "Te Bourao (II)" ("drzewo" w języku tahitańskim) jest mniej metafizyczny niż słynny obraz "Skąd przychodzimy...". To scena z życia tahitańskiego, tak drogiego malarzowi. Dla Gauguina Tahiti było rajskim schronieniem u kresu życia.

"To, co maluje, może być bardzo figuratywne, a jednocześnie całkowicie abstrakcyjne" - mówi Bruno Jaubert, dyrektor działu impresjonizmu i sztuki nowoczesnej domu aukcyjnego Artcurial. W wizji Gauguina "obecność jeźdźca, który wyjeżdża, jest jak obecność człowieka na ziemi. Pozostaje sama natura" - dodaje ekspert.

"Te Bourao (II)" jest ostatnim obrazem tego cyklu, który wciąż znajduje się w prywatnych rękach, choć był wypożyczany w ostatnich latach - był pokazywany w MET w Nowym Jorku od 2007 do 2017 roku.

Wcześniejsza historia obrazu jest dość dobrze znana: zachował go Ambroise Vollard, a następnie wystawił w Salonie Jesiennym w 1906 roku pod tytułem "Niebieski pejzaż". Kiedy zmarł, obraz "Te Bourao (II)" powrócił do spadkobierców, którzy sprzedali go w 1995 r. Ówczesny nabywca, osoba prywatna, jest w jego posiadaniu do dziś.

Sprzedaż obrazu jest prawdziwym wydarzeniem, gdyż rzadko można znaleźć Gauguina z tego okresu, najbardziej poszukiwanego przez kolekcjonerów i muzea, w bardzo dobrym stanie. Ostatnia sprzedaż dzieła z tych lat na rynku francuskim miała miejsce 22 lata temu, informuje ekspert Artcurial.

Pozostałe osiem obrazów z tego cyklu można oglądać w muzeach na całym świecie: Ermitażu w Petersburgu, Barber Institute w Birmingham i Musee d'Orsay w Paryżu. (PAP Life)

 • 14:53 Kayah Ding Dong
 • 15:03 Paul McCartney, The Shins Wonderful Christmastime
 • 15:07 TGD, Kasia Cerekwicka, Ania Karwan Jedyna taka noc
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 299, Sunday, 1 December 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic