ON AIR
od 13:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Liu Yifei - kim jest aktorka, która zagra Mulan?

Ujawniono najnowszy, drugi już zwiastun filmu "Mulan", wyprodukowanego przez Studio Disneya. W tytułową postać wciela się chińska aktorka Liu Yife, która w castingu pokonała tysiąc konkurentek. Czy zrobi międzynarodową karierę?

Liu Yifei - kim jest aktorka, która zagra Mulan?
fot.PAP/EPA

To właśnie chińska aktorka Liu Yifei wcieli się w postać wojowniczki Mulan w kolejnym filmie ze Studia Disneya. Aktorka jest znana i ceniona w Chinach, ale powoli staje się gwiazdą światowego kina. Rolę Mulan traktuje jako wyzwanie i swojego rodzaju trampolinę do międzynarodowej kariery. A kim Liu jest?

Liu Yifei zagra Mulan w filmie pełnometrażowym z aktorską obsadą 19 lat po premierze filmu animowanego Disneya. 32-letnia chińska aktorka została wyłoniona na castingu spośród 1000 kandydatek. Płynnie mówi po angielsku, zna sztuk walki i ma aurę wystarczającą do zaprezentowania silnej postaci. Po Emmie Watson w "Pięknej i Bestii" oraz Angelinie Jolie w "Czarownicy", Yifei jest trzecią aktorką, która "ożywi" postać znaną wcześniej z animacji Disneya. Premiera filmu planowana jest na 27 marca 2020 roku.

Liu Yifei jest gwiazdą rozpoznawalną w Chinach, znaną też pod pseudonimem artystycznym Crystal Liu. W wieku 8 lat rozpoczęła pracę modelki, ale zajmowała się też muzyką, tańcem i aktorstwem. Mając 15 lat, już studiowała na Uniwersytecie Filmowym w Pekinie, a w 2004 r. zagrała pierwszą rolę w filmie "Love of May". W 2006 roku zawiesiła karierę aktorską, aby poświęcić się muzyce. Wydała pierwszy album, który okazał się narodowym sukcesem.

Liu Yifei jest również fanką francuskiej mody. Kulturę Francji pomógł jej poznać ojciec, nauczyciel języka francuskiego. Podczas Fashion Week Liu Yifei regularnie pojawia się w pierwszym rzędzie na pokazach swoich dwóch ulubionych domów mody: Christiana Diora i Chanel.

Yifei wystąpiła już w kilku filmach fabularnych, które odniosły duży krajowy sukces: "Love of May" z 2004 r., "Chinese Ghost Story" z 2011 r. oraz "The Assassins", za które otrzyma nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Makau w 2012 roku. Dzięki roli Złotego Wróbla w "Zakazanym Królestwie", gdzie zagrała obok Jackie Chana, Jeta Li i Michaela Angarano, Liu stała się rozpoznawalna na arenie międzynarodowej. Film, w którym grała z dwiema legendami kung fu, pozwolił aktorce również nauczyć się podstaw sztuk walki. Ta umiejętność przydała się na planie "Mulan". (PAP Life)

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic