Europejski Dzień Mózgu. Mózg nigdy nie odpoczywa

Mózg jest jak 100 mld minikomputerów pracujących razem. To najbardziej skomplikowany organ, który steruje naszymi emocjami i naszym ciałem. Dlatego eksperci podkreślają wagę profilaktyki mózgu. Okazją jest Europejski Dzień Mózgu obchodzony 18 marca.

Europejski Dzień Mózgu. Mózg nigdy nie odpoczywa
fot.Pixabay

Mózg to centrum zarządzania naszym ciałem i naszymi emocjami. To najbardziej skomplikowany organ, na który, według szacunków, składa się sto miliardów neuronów, które kontaktują się ze sobą za pośrednictwem tysięcy połączeń międzykomórkowych. Chociaż mózg stanowi jedynie ok. 2 proc. masy ciała, to od niego zależy, czy będzie ono funkcjonowało prawidłowo.

"Mózg zapewnia i kontroluje praktycznie każdą funkcję ciała - racjonalnego myślenia, emocji, bicia serca, oddychania, jedzenia, snu. Mając na względzie wysoką jakość życia i dobre samopoczucie, utrzymanie naszego mózgu w zdrowiu i dobrej kondycji jest istotnym warunkiem" - czytamy na łamach The European Brain Council (EBC).

Ile informacji może pomieścić nasz mózg? To pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi. "Każda analiza liczby neuronów powoduje, że odkrywamy ogromne zdolności naszego mózgu. Ale to nie ma znaczenia, ponieważ proces przechowywania w mózgu jest wolniejszy niż nasze doświadczenia" - wyjaśnia na łamach "Scientific American" Paul Reber, badacz pamięci z Northwestern University.

Reber dodaje, że oszacowanie ilości informacji przechowywanych w ludzkim mózgu jest prawie niemożliwe, po części dlatego, że składa się na nią znacznie więcej informacji niż jesteśmy świadomi. Są to nie tylko fakty, twarze, mierzalne umiejętności, informacje, ale również podstawowe funkcje, takie jak mowa, ruch, a także te wyższego rzędu, jak emocje i odczucia. "Pobieramy więcej informacji niż tylko to, co wydarzyło się wczoraj" - podkreśla. Dodaje, że naukowcy nadal nie wiedzą, jak należy przeliczać te złożone procesy.

Tom Bartol, z Salk Institute for Biological Studies, który prowadzi badania nad "pojemnością mózgu", przyznaje, że przed naukowcami wciąż daleka droga. "Mózg wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic" - przyznaje.

Nie jest jednak tajemnicą, że nasz styl życia może znacznie przyczynić się do poprawy kondycji naszego mózgu. "Nikt nie jest skazany na mózg, jaki ma w danej chwili. Mózg można naprawić, nawet jeśli dotychczas był źle traktowany. Jest to jedno z najbardziej emocjonujących, przełomowych ustaleń medycyny" - podkreśla psychiatra, badacz układu nerwowego, klinicysta dr Daniel G. Amen.

Jednym z elementów poprawiających kondycję mózgu jest odpowiednio zbilansowana dieta. Wpływa ona nie tylko na naszą kondycję fizyczną, jest również niezbędna dla prawidłowej pracy mózgu. Dieta zaspokajająca zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze w znaczący sposób poprawia koncentrację i wpływa na proces uczenia się.

Istotna dla naszego mózgu jest również aktywność fizyczna. "Bez względu na to, ile masz lat, aktywność fizyczna poprawia twoją pamięć, zdolność jasnego myślenia i umiejętność planowania. Dziesiątki lat badań potwierdzają, że studenci aktywni fizycznie mają lepsze oceny i osiągają lepsze wyniki w testach na każdym poziomie. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają pamięć u młodszych oraz funkcjonowanie płatów czołowych u starszych dorosłych. Krótko mówiąc aktywność fizyczna powoduje tworzenie się nowych komórek w płatach skroniowych (uczestniczących w zapamiętywaniu) i korze przedczołowej (uczestniczącej w planowaniu i ocenie sytuacji)" - wyjaśnia Amen.

Eksperci zgodnie przyznają, że o naszym mózgu warto myśleć podobnie jak o naszych mięśniach - warto go trenować systematycznie. Jak wskazuje neurolog Kaja Nordengen, jednym ze sposobów na trening mózgu jest nauka.

"Jeśli uczysz się tańca, trenujesz swoją lewą dłoń, to wszystko to również trening mózgu. Mózg jest centrum dowodzenia. Zwróćmy uwagę na dłonie - są one takie same. Ja jestem osobą praworęczną, bo mój mózg jest zdominowany przez lewą półkulę. Zatem, jeśli zacznę ćwiczyć lewą rękę, będę również trenować i bardziej aktywować moją prawą półkulę. Tym samym, nie trenujemy naszej dłoni, trenujemy nasz mózg" - wyjaśnia.

Innym sposobem na cardio dla mózgu jest robienie nowych rzeczy. Dla nas są to nowe doświadczenia, dla mózgu to obóz przetrwania. "Aby trenować nasz mózg, warto robić rzeczy, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni, warto sięgać po nowe doświadczenia, zdobywać nowe umiejętności. Dla przykładu, jeśli udajemy się w nowe miejsce, starajmy się nie używać GPS-u. Jeśli udajemy się w nowe miejsce, nie rozmawiajmy tylko po angielsku, nauczmy się nowych słów, zwrotów w lokalnym języku. Kiedy np. spotykamy grupę nieznanych nam osób, starajmy się zapamiętać ich imiona" - zachęca neurolog.

Psycholog, dr Samantha Boardman, podkreśla, że mózg jest znacznie bardziej plastyczny niż kiedyś sądzono. "Mózg zmienia się i ma zdolność dostosowywania się. Cały czas możemy się uczyć nowych rzeczy, rozwijać umiejętności i zdolności, nabywać nowych. Zatem, gdy przyjmiemy ten sposób myślenia, oparty na nieustannym trenowaniu mózgu, możemy otworzyć się na nowe możliwości" - wyjaśnia. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic