Informacje

Epidemia smutku na świecie

Dodano:
Epidemia smutku na świecie

PAP/Jacek Turczyk

Poziom stresu, zmartwień i negatywnych emocji wzrasta, podczas gdy indeks zadowolenia maleje. Indeks negatywnych emocji stworzony przez Instytut Gallupa - miara tego, ile osób doświadcza zmartwień, stresu, smutku, gniewu - osiągnął najwyższy poziom od 2006 roku.

Według raportu Global Emotions Gallupa z 2018 roku, opublikowanego w środę, więcej niż 1 na 3 osoby twierdzi, że się martwi (38 proc.) lub musi radzić sobie ze stresem (37 proc.). Ponadto, 31 proc. badanych przyznaje, że cierpiało z powodu bólu fizycznego, a ponad 20 proc. stwierdziło, że doświadcza uczucia złości i smutku.

"Ogólny poziom zmartwień i stresu wzrósł o dwa punkty procentowe w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy poczucie smutku i bólu fizycznego było o jeden punkt wyższe. Doświadczenia gniewu pozostały niezmienione" - wskazują autorzy raportu. "Ludzie na świecie są dziś bardziej zestresowani, zmartwieni, smutni, odczuwają cierpienie bardziej niż kiedykolwiek" - dodają.

Tymczasem światowy indeks pozytywnych doświadczeń obniżył się drugi rok z rzędu. Wynik pozytywnych doświadczeń na świecie utrzymuje się na poziomie 69 proc., jest on nieco niższy od wyniku z 2016 roku.

Paragwaj znalazł się na czele listy pozytywnych emocji Gallupa z wynikiem 85 proc., co według badań może odzwierciedlać tendencję krajów latynoamerykańskich do "koncentrowania się na pozytywnych doświadczeniach życia" pomimo wysokiego poziomu ubóstwa i zawirowań politycznych. Kolumbia, Salwador i Gwatemala kolejno wskazywały najwyższy poziom zadowolenia.

Tymczasem, najwyższy światowy indeks negatywnych emocji wykazuje Republika Środkowoafrykańska, tuż za nią uplasowały się Irak, Sudan Południowy i Czad. (PAP Life)

 • 14:31 Timmy Shaw A Letter From My Baby
 • 14:34 Monty Norman Dr. No - Theme
 • 14:37 Dimitri Tiomkin Solo ante el peligro (High Noon)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 269, niedziela, 10 lutego 2019
 • 1
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 2
  Marcin Masecki / Joanna Kulig
  Zimna wojna
  Dwa serduszka
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic