Dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury

"O obrotach sfer niebieskich”, najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma są dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji.

Dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury
fot.PAP/Maciej Kulczyński

W poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz oraz prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisali porozumienie, na mocy którego w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury można zapoznać się ze zbiorami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród nich są te związane z życiem i twórczością Mikołaja Kopernika.

Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym człowiekiem renesansu, bo działał także jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, a także próbował swoich sił w przekładach literatury. Był duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmował się również strategią wojskową i kartografią.

Jak podano na stronie MC, na https://kronika.gov.pl/obiekt/16582640 jest dostępne pierwsze XVI-wieczne wydanie "De revolutionibus orbium coelestium ("O obrotach sfer niebieskich") pochodzące z Królewca, z Biblioteki Zamkowej księcia Albrechta Hohenzollerna. Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata. W portalu znalazły się także liczne grafiki, plakaty i inne opracowania o tematyce kopernikańskiej.

Portal KRONIKA działa od 2022 r. Można w nim oglądać zgromadzone na nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. To ponad 3,5 petabajta danych. Można je przeszukiwać za pomocą multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz korzystanie zarówno w ramach badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 23 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.

Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic