Wystawa "Beksiński od fotografii do wirtualnej rzeczywistości" zostanie zorganizowana w roku 90. urodzin artysty. Organizuje ją "Fundacja Beksiński" wraz z Muzeum Historycznym w Sanoku. Odbędzie się w "Centrum Praskim Koneser" na warszawskiej Pradze.
Wystawa pokaże znane i nieznane oblicza polskiego artysty. Zobaczymy zbiór fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych. Ponadto, Muzeum Historyczne w Sanoku udostępniło fotograficzną historię rodziny Beksińskich, do tej pory nigdzie nieprezentowaną. Zobaczymy również niespotykane dotąd formy wystawiennicze m.in.: pokaz obrazów Beksińskiego w Stereoskopii (3D) oraz obrazy lekko ożywione. Na zwiedzających czekają również pokazy wirtualnej rzeczywistości, podczas których w specjalnych okularach będzie można wejść do środka obrazów Beksińskiego. Przewidziano również wykłady multimedialne oraz prezentacje filmów dokumentalnych ze zbiorów samego artysty.
"Warto pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy" - mówi Ewa Barycka z Fundacji "Beksiński".
Nowoczesny charakter wystawy jest możliwy dzięki np. projektom wykorzystującym technologię stereoskopii, animacji czy Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), która pozwala "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty.
Pogłębić swą wiedzę będzie można również dzięki filmom dokumentalnym przybliżającym sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Bogactwo wystawy umożliwi poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia twórcy oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny - fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską. W latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje zamordowany w swym warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace. (PAP Life)