ON AIR
od 11:00 Odlotowe lato zaprasza: Dariusz Stańczuk

7 filmów o Bondzie z Rogerem Moore`em – najstarszym agentem 007 i wielbicielem Daniela Craiga

Filmy o Jamesie Bondzie mimo upływu lat ciągle przyciągają widzów na całym świecie. Wciąż też powstają kolejne produkcje o przygodach 007. W rolę agenta Jej Królewskiej Mości wcielało się wielu aktorów. Jednym z nich był Sir Roger Moore. Przypominamy filmy o Bondzie, w których zagrał główną rolę.

7 filmów o Bondzie z Rogerem Moore`em – najstarszym agentem 007 i wielbicielem Daniela Craiga
Fot."Tylko dla twoich oczu"/HBO/Materiały prasowe

Sir Roger Moore urodził 14 października 1927, zmarł 23 maja 2017. Aktor zagrał w wielu filmach, jednak widzowie utożsamiają go głównie z rolą agenta Jej Królewskiej Mości. W postać Jamesa Bonda wcielał się aż siedem razy, w latach 1973- 1985.

Swoją ostatnią przygodę z Bondem przeżył w wieku 57 lat, tym samym Moore został najstarszym Bondem w historii serii. Aktor wyraził własną opinię na temat serii o agencie 007. Które filmy należały do jego ulubionych?

"Widziałem wszystkie filmy o 007. Szczególnym sentymentem darzę te z Seanem. Bardzo podobało mi się też „Casino Royale”. Daniel Craig jest fantastycznie zbudowany, a do tego jest naprawdę świetnym aktorem".

Roger Moore zagrał 007 kolejno w filmach:

1. „Żyj i pozwól umrzeć” (1973)

James Bond musi zmierzyć się z handlarzami narkotyków. Agent udaje się do Nowego Orleanu, trafia też na karaibską wyspę San Monique, gdzie praktykuje się voodoo. 007 chce odkryć tajemnice plantacji heroiny ukrytych w dżungli. Na jego drodze staje tajemnicza kobieta, Solitaire, która potrafi przepowiadać przyszłość z… kart? Obok Moore`a na ekranie pojawią się między innymi: Jane Seymour, Gloria Hendry, Geoffrey Holder i Clifton James.

2. „Człowiek ze złotym pistoletem” (1974)

James Bond będzie musiał zmierzyć się z niebezpiecznym zabójcą, którego ulubioną bronią jest charakterystyczny złoty pistolet.

Francisco Scaramanga (w tej roli Christopher Lee) wytapia dla swoich ofiar specjalne złote kule, a strzela do nich z pistoletu, który jest wykonany z tego samego kruszcu. Przeciwnik Bonda chce zdobyć Solex, działo zasilane energią słoneczną. 007 w trakcie misji towarzyszy agentka Mary Goodnight. Zostaje jednak porwana.

3. „Szpieg, który mnie kochał” (1977)

James Bond po raz kolejny, stawka jak zwykle jest wysoka. Jeśli mu się nie uda, wybuchnie II wojna światowa, a Ziemię czeka zagłada.

Atomowe łodzie podwodne zaginęły bez śladu. James Bond musi skontaktować się z agentką Anyą Amasową. Nim agent zmierzy się z głównym oponentem Karlem Strombergiem, musi pokonać jednego z jego zabójców, "Buźkę". To morderca o stalowych zębach, przecinających metal i ludzkie ciało.

4. „Moonraker” (1979)

James Bond wyrusza w dosłownie kosmiczną misję. 007 rusza śladem Moonrakera, porwanego promu kosmicznego. Agent MI6 trafia do fabryki należącej do Hugo Draxa. Produkuje się tam gaz, który może unicestwić ludzkość. Szalony przemysłowiec chce stworzyć własną cywilizację. Za Bondem podąża zabójca „Bużka”.

5. „Tylko dla twoich oczu” (1981)

Ktoś zatopił brytyjską łódź szpiegowską, na jej pokładzie znajdował się komputer do sterowania pociskami. James Bond rozpoczyna walkę z czasem, musi znaleźć urządzenie, zanim zrobią to Rosjanie. Tym razem agentowi pomoże piękna i tajemnicza Melinda Havelock. Kobiecie przyświeca konkretny cel, chce na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.

6. „Ośmiorniczka” (1983)

Agent Jej Królewskiej Mości ma za zadanie odzyskanie cennego klejnotu. Trafia na przemytników diamentów. By poznać informacje, potrzebne mu do wykonania misji, musi zdobyć zaufanie kobiety z tatuażem ośmiorniczki.

 7. „Zabójczy widok” (1985)

Tajemniczy i piekielnie inteligentny Max Zorin (Christopher Walken) chce zatopić Zatokę Kalifornijską. Zniszczy Dolinę Krzemową i zmonopolizuje rynek. W ręce przestępcy trafiły tajne materiały dotyczące badań nad mikroprocesorem. 007 będzie musiał walczyć z May Day (Grace Jones), zabójczynią wierną Zorinowi.

A Wy, który z tych filmów lubicie najbardziej?

 

Autor: Judyta Nowak - RMF Classic

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic