Wirtualne koncerty i spektakle z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły

Opera Krakowska i Polska Opera Królewska przygotowały specjalne koncerty. Premiery dedykowane pamięci Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin proponują też teatry.

Wirtualne koncerty i spektakle z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły
Wystawa pt. "Papież"w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II krakowskie muzeum przygotowało ekspozycję, poświęconą w całości fenomenowi jego osoby //Łukasz Gągulski /PAP

Zespół Opery Krakowskiej w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława nagrał „Agnus Dei” z Mszy Koronacyjnej Mozarta. Można je zobaczyć na kanale YouTube i profilu facebookowym Opery. Artyści Opery Krakowskiej zrealizowali nagranie bez udziału publiczności, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Ma być ono również gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku pandemii, ze służbami walczącymi z jej skutkami oraz wyrazem nadziei, do której papież nawoływał przez cały okres swojego pontyfikatu. W kościele na Skałce wystąpili soliści Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Tomasz Kuk, Adam Szerszeń. Na organach zagrał Arkadiusz Bialic. Wirtualnie do zespołu dołączył chór pod kierownictwem Jacka Mentla. Całością dyrygował Tomasz Tokarczyk.



Artyści Polskiej Opery Królewskiej dadzą dziś koncert "Nie lękajcie się", będzie transmitowany online z Bazyliki św. Jana w Warszawie. W programie tego koncertu są utwory sakralne Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta i Cesara Francka oraz pieśni religijne Stanisława Moniuszki. W wykonaniu m.in Marty Boberskiej, Andrzeja Klimczaka oraz Wojciecha Gierlacha, z towarzyszeniem organów, na których zagra Krzysztof Łazicki.
Koncert będzie transmitowany online o godz. 19 na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej.

Teatr Dramatyczny w Płocku przygotował na 18 maja internetową premierę poematu papieża „Tryptyk Rzymski”. Spektakl powstał w plenerach i w płockiej katedrze. W przedstawieniu w roli głównej, w tym w części medytacji, wystąpi Henryk Jóźwiak, aktor płockiej tej sceny, Marek Mokrowiecki zagra rolę Abrahama. Poemat składa się z trzech części - Strumień, Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej oraz Wzgórze w krainie Moria. Filmową wersję płockiego spektaklu „Tryptyk Rzymski”, do której autorem zdjęć jest Waldemar Lawendowski, będzie można oglądać od 18 maja do 18 czerwca na kanale You Tube Teatru Dramatycznego w Płocku, a także na jego profilu na Facebooku oraz na jego stronie internetowej.

18 maja na Zamku w Krasiczynie Krakowski Teatr Komedia pokaże premierę spektaklu "Oczekiwane Pokolenie" Jana Korwin-Kochanowskiego. "Sztuka opowiada o Karolu Wojtyle zanim został Świętym Janem Pawłem II" - mówi w RMF FM Anna Stasiak-Apelska z teatru. Pokazuje także aktorskie przesądy, których aktorzy przestrzegają także w dzisiejszych czasach. W spektaklu widz znajdzie ciekawostki z życia Karola Wojtyły, m.in. zamiłowanie do sportu oraz wiele cytatów papieża. Spektakl pokazuje siłę przebaczenia oraz łączenia pokoleń, które mimo różnic potrafią mówić jednym językiem.

Jak podkreślają twórcy spektakl rozgrywa się w garderobie, przed próbą generalną „Tryptyku rzymskiego” oraz już faktycznie na teatralnych deskach. Jednak tuż przed wyjściem na scenę okazuje się, iż reżyser jeszcze nie dojechał i próba generalna „wisi na włosku”. Po zawirowaniach w zespole aktorskim, dyrektor wzywa ich „na dywanik”. Transmisja spektakli będzie bezpłatna, można go znaleźć na stronie teatru na Youtube.

Katarzyna Sobiechowska-Szuchta RMF 24

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic