Informacje

We wrześniu 53. edycja festiwalu Wratislavia Cantans

Dodano:

Messa da Requiem Verdiego, Król Roger Szymanowskiego i Historia żołnierza Strawińskiego znalazły się w programie 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, która rozpocznie się 7 września w Wrocławiu - poinformowało w środę Narodowe Forum Muzyki (NFM).

Organizowane przez NFM Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki poważnej na Dolnym Śląsku.

Tegoroczna edycja imprezy odbywająca się pod hasłem „Wyzwolenie” nawiązuje m.in. do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „To wyzwolenie się z ograniczeń i niewoli odnosi się do Polski, ale także do życia innych narodów. Tytułowe wyzwolenie dotyczy też nie tylko życia zbiorowego, ale również tego co dzieje się w człowieku, wewnętrznych konfliktów i od czego tak naprawdę chcemy być wolni” - powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor NFM Andrzej Kosendiak.

Podczas koncertu inaugurującego festiwal publiczność wysłucha koncertowej wersji Króla Rogera Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. „Dzieło osnute jest wokół konfliktu dwóch aspektów człowieczeństwa: racjonalności i instynktu” - mówił Kosendiak.

W kolejnych dniach festiwalu publiczność wysłucha m.in. Historii żołnierza Igora Strawińskiego, Ody do Napoleona Arnolda Schoenberga, i 6 bagatel Antona Weberna.

W programie znalazła się również opera Elżbiety Sikory o Marii Skłodowskiej-Curie. „Tytułowa Madame Curie to wybitna postać, mająca poczucie niezależności w świecie pełnym ograniczeń, wyzwalająca się od stereotypów i pewnego rozumienia roli kobiety” - powiedział dyrektor NFM.

Narodowy Chór Ukrainy Dumka wykona utwory a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego oraz ukraińską muzykę ludową i sakralną, a Collegium Musicale z Estonii - również obchodzącej stulecie niepodległości - wraz z Orkiestrą Leopoldinum przedstawi polską i estońską muzykę współczesną.

Festiwal zakończy Messa da Requiem Giuseppe Verdiego.

Scenerią koncertów festiwalowych będą sale koncertowe NFM oraz wnętrza wrocławskich kościołów. Podobnie jak w poprzednich edycjach Wratislavia Cantans część koncertów odbędzie się również w innych miastach Dolnego Śląska.

53. edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans  odbędzie się w dniach 7-16 września.

 • 07:17 Traditional Arrangement Moonshine
 • 07:21 Giuseppe Verdi Rigoletto (La donna e mobile)
 • 07:23 Joe Hisaishi My Neighbour Totoro
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic