Informacje

Warszawskie i krakowskie Zaduszki Jazzowe

Dodano:

Koncert pamięci trzech wybitnych polskich saksofonistów: Michała Kulentego, Janusza Muniaka i Tomasza Szukalskiego odbędzie się 29 listopada w warszawskim Teatrze Capitol. 30 listopada zostanie on powtórzony w krakowskim Jazz Clubie "U Muniaka".

"Będzie to niepowtarzalna okazja, by wspomnieć muzykę mistrzów saksofonu. W ramach koncertów wspominkowych wystąpią oryginalne składy Michała Kulentego, Janusza Muniaka i Tomasza Szukalskiego. Artyści zagrają utwory z repertuaru tych legendarnych saksofonistów - powiedział PAP Mateusz Zarembowicz, prezes Fundacji Polski Jazz, która organizuje to wydarzenie muzyczne.

W części koncertu Michał Kulenty in Memoriam zagrają pianista Krzysztof Herdzin, Łukasz Poprawski na saksofonie, Paweł Pańta na kontrabasie i Cezary Konrad na perkusji. Wykonają utwory kompozytora i muzyka nazywanego "poetą saksofonu", który zmarł 3 stycznia 2017 r. W programie znajdzie się m.in. muzyka z płyty autorskiej Michała Kulentego pt. „Dusza w uszach", która się ukazała w listopadzie 2016 r., niecałe dwa miesiące przed śmiercią artysty. Po wydanym w 1993 r. albumie pt. "Polska", o której Marcin Kydryński napisał, że dla niego jest to "jedna z najpiękniejszych płyt nagranych w tym kraju", "Dusza..." została uznana przez krytyków i słuchaczy za "jeszcze dojrzalszą, piękniejszą". Zarówno Krzysztof Herdzin, przyjaciel i wieloletni współpracownik Michała Kulentego, aranżer, pianista i wydawca jego ostatniej płyty, jak i Cezary Kondrat uczestniczyli w nagraniu "Duszy w uszach".

Michał Kulenty był multiinstrumentalistą. Jego głównymi instrumentami były saksofony, ale grał również na fortepianie, klarnecie, fletach, oboju oraz na licznych instrumentach ludowych. Tworzył głównie muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej i sakralnej. Cechami jego kompozycji są romantyczność, melodyjność i duchowość.

W kolejnym secie koncertu poświęconym pamięci Janusza Muniaka - Janusz Muniak in Memoriam - wystąpią: grający na fortepianie Wojciech Puszek, Marcin Ślusarczyk na saksofonie altowym, Tomasz Grzegorski na tenorze, kontrabasista Maciej Adamczak oraz perkusista Arek Skolik.

Zmarły 31 stycznia 2016 r. Janusz Muniak był jedną z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu; to saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor. Był jednym z pionierów free jazzu w Europie.  Grał w zespołach Trzaskowskiego, Komedy, Stańki i Ptaszyna, przez ostatnie cztery dziesięciolecia prowadził własne zespoły. Był światowej klasy saksofonistą, mistrzem jazzowych standardów i ballad. Przez prawie ćwierć wieku był szefem muzycznym krakowskiego Jazz Clubu „U Muniaka”. W tym klubie w Krakowie, 30 listopada  - dzień po warszawskim koncercie - odbędą się krakowskie Zaduszki.

Utwory Tomasza Szukalskiego w części zamykającej koncert - Tomasz Szukalski in Memoriam - zagrają Artur Dutkiewicz, saksofonista Tomasz Grzegorski, kontrabasista Adam Kowalewski oraz Krzysztof Dziedzic na perkusji.

Tomasz Szukalski (1947 - 2012) to muzyk uznawany za największego polskiego saksofonistę jazzowego. Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, zabrzmiał na ponad 100 nagraniach płytowych. "Połączenie słowiańskiej śpiewności, ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze, były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie" - opisują jego twórczość krytycy muzyczni.

W 1977 roku wspólnie ze Sławomirem Kulpowiczem, Pawłem Jarzębskim i Januszem Stefańskim sformował słynny The QUARTET. Ostatnim natomiast kwartetem Tomasza Szukalskiego był zespół w składzie: Artur Dutkiewicz – pianino, Adam Kowalewski - kontrabas, Krzysztof Dziedzic - perkusja. Muzycy ci zagrają podczas Zaduszek. Artur Dutkiewicz występował z "Szakalem" przez ponad 20 lat tworząc Szukalski Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego. Występowali razem m.in. na Jazz Jamboree, North Sea Jazz Festival, Munster Jazz festiwal, w Opera de Paris, w Radiu Baden Baden oraz w Etiopii, Gruzji, Estonii. W 2010 r. Dutkiewicz zorganizował wraz z Radiem Jazz.fm w warszawskim Teatrze Bajka koncert charytatywny dla Tomasza Szukalskiego „Dzień Szakala”, na który przybyła z Polski i ze świata cała czołówka polskiego jazzu.

Producentem koncertu jest Fundacja Polski Jazz. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu Muzyka i taniec.

Anna Bernat

 • 20:23 Lisa Gerrard, Klaus Badelt Elysium
 • 20:26 Sia Chandelier (Piano Version)
 • 20:30 Edvard Grieg Peer Gynt I suita (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic