ON AIR
od 15:00 Zagraj to sam! zaprasza: Jadwiga Polus

W niedzielę rozpoczyna się festiwal muzyczny Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Osobiste historie żydowskich artystów to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu muzycznego Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem, który w niedzielę rozpocznie się we Wrocławiu. Festiwal to cykl muzycznych spotkań z żydowskimi artystami z różnych stron Europy.

W niedzielę rozpoczyna się festiwal muzyczny Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem to festiwal złożony z cyklu muzycznych spotkań z artystami, prezentujących bogactwo europejskiej muzyki żydowskiej. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu już po raz dwunasty.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji muzycznego Lata w Synagodze są osobiste historie żydowskich artystów. „Zaprosiliśmy ich, aby opowiedzieli o swojej kulturze oraz podzielili się swoją historią” - powiedziała Bente Kahan, dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.

Koncerty będą odbywać się co niedzielę o godz. 18 w zabytkowej przestrzeni Synagogi Pod Białym Bocianem z 1829 roku.

Podczas koncertu inauguracyjnego (29 lipca) wystąpi trójka żydowskich artystów: Bente Kahan, Marco Valabrega i Ronen Nissan wywodzących się z różnych regionów i tradycji. Kahan to urodzona w Norwegii żydowska aktorka, muzyk i reżyserka, która od 2001 roku mieszka we Wrocławiu. Jej pierwszy występ w jidysz miał miejsce w Oslo w 1983 r. W 1990 r. zdecydowała się skupić swoją artystyczną działalność na tematyce historii i dziedzictwa Żydów europejskich. Poświęca szczególną uwagę artystom, którzy tworzyli w obozach Zagłady, gettach. Wykonuje utwory Ilse Weber oraz Mordechaja Gebritiga, stworzyła także muzyczne wersje do przetłumaczonych na język angielski wierszy Tadeusza Różewicza. Z kolei Marco Valabrega to żydowski artysta urodzony we Włoszech, związany m.in. z operą w Rzymie, orkiestrą telewizji Rai, a Ronen Nissan to urodzony w Izraelu dyrygent, aranżer, autor muzyki sakralnej, filmowej oraz klasycznej opartej na dziełach kompozytorów prześladowanych przez nazistów.

W kolejną niedzielę odbędzie się koncert Noam Vazany, wokalistki grającej na puzonie i fortepianie pochodzącej z Izraela, a obecnie mieszkającej w Amsterdamie. Podczas występu artystka zaprezentuje publiczności bliskowschodnie i północnoafrykańskie utwory oraz własne kompozycje.

Tydzień później (12 sierpnia) na scenie wrocławskiej synagogi wystąpi Gerard Edery, wybitny interpretator muzyki sefardyjskiej. Z kolei 19 sierpnia Kuba Stankiewicz, jeden z najciekawszych pianistów polskiej sceny jazzowej, zaprezentuje twórczość uznanych amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia.

Cykl koncertów zakończy się 26 sierpnia, kiedy w ramach festiwalu Krzyżowa Music światowej sławy muzycy oraz młode talenty zaprezentują dzieła muzyki klasycznej.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Bente Kahan opiekująca się żydowskim dziedzictwem Wrocławia oraz Dolnego Śląska.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic