Informacje

VI Międzynarodowy Festiwal im. Aleksandra Tansmana

Dodano:

Uroczysty koncert "Tansman i przyjaciele" w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego zainaugurował w poniedziałek wieczorem w łódzkiej Filharmonii VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana.


W tym roku o miano "indywidualności muzycznej" ubiegają się kompozytorzy.

Impreza odbywa się w cyklu dwuletnim od 1996 roku. Jej celem jest promowanie młodych, wyróżniających się polskich i zagranicznych muzyków oraz promowanie muzyki wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora Aleksandra Tansmana.

W każdej edycji o nagrody ubiegają się artyści innej dziedziny związanej z muzyką. W konkursie brali już udział m.in. wiolonczeliści, skrzypkowie, gitarzyści; w tym roku o nagrody ubiegają się kompozytorzy.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem: napłynęło na niego 401 partytur z 51 krajów świata. Nadesłane utwory oceniało jury złożone z wybitnych kompozytorów, wśród których zasiedli
Zygmunt Krauze, Krzysztof Penderecki i Brytyjczyk Michael Nyman.
Do finału jurorzy wybrali cztery kompozycje, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu 17 listopada.

W tym roku pula nagród w konkursie wynosi 30 tys. dolarów; słuchacze wybiorą także laureata nagrody publiczności.

Na zakończenie Festiwalu, 19 listopada, nagrodę Tansmana 2006 za wybitną indywidualność muzyczną otrzyma Jan Krenz. Ten wybitny dyrygent i kompozytor wystąpi na finałowym koncercie z Narodową
Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana, Akademia Muzyczna w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi.


Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego - urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował
m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Koncertował na całym świecie. Zmarł w Paryżu w 1986 roku.
 • Notowanie: 356, Sunday, 2 May 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic