Wspólne odgrywanie znanych utworów muzycznych przez gitarzystów jest nieodłącznym i jednym z bardziej spektakularnych wydarzeń odbywającego się od sześciu lat festiwalu. W poprzednich edycjach uczestnicy happeningu wykonywali m.in. "Kiedy byłem małym chłopcem" Tadeusza Nalepy, "Hey Joe" Jimiego Hendrixa, "Summer of 69" Bryana Adamsa czy "Sultans of Swing" Dire Straits.
Dyrektor festiwalu Marcin Poprawski przyznał, że wybór niezwykle popularnej piosenki "The Passenger" Iggy Popa był ukłonem dla mniej zaawansowanych gitarzystów.
"Stwierdziliśmy, że w tym roku musi to być prosty utwór, mocny w ekspresji, który można zanucić sobie pod nosem. Jednocześnie, żeby też nie sprawiał on trudności muzykom, którzy często nie są doświadczonymi gitarzystami, a instrument mają głęboko schowany w domu. To jest taka właśnie taka zachęta, by wyjąć gitarę spod łóżka, czy ze strychu i w ciągu kilku godzin nauczyć się gry tego utworu" - powiedział PAP Poprawski.
Do happeningu, który odbył się na Starym Rynku, zgłosiło się nieco ponad 200 gitarzystów. "The Passenger" wykonali oni kilkukrotnie, wspólnie z brytyjską wokalistką Zee Gachette, jej autorskim zespołem Z-Star oraz niemiecką orkiestrą Bielefelder Gitarrenensemble.
"To jest też taka manifestacja muzycznej, kreatywnej siły nie tylko poznaniaków, ale wszystkich Wielkopolan, którzy z całego województwa do nas przyjechali. Chcemy też propagować gitarę klasyczną, pokazujemy, że nie tylko wirtuozi, nie tylko wielkie nazwiska, uczestniczą w festiwalu, ale również publiczność może włączyć się w nasze wydarzenia" - dodał dyrektor festiwalu.
Jeden ze starszych uczestników happeningu Krzysztof Wodniczak zauważył, że takie wydarzenia łączą wiele muzycznych pokoleń.
"Można tylko w samych superlatywach mówić o idei tego happeningu. Jak widać, zgromadziło się kilka pokoleń gitarzystów - od dzieci, nastolatków po seniorów. To świetna integracja z gitarami w tle" - podkreślił Wodniczak, który jest redaktorem naczelnym kwartalnika "Brzmienie".
Siódma edycja Akademii Gitary rozpoczęła się 16 sierpnia, a koncerty odbywają się w całej Wielkopolsce. W programie imprezy pojawia się muzyka klasyczna, flamenco, jazz, rock i pokrewne gatunki. Gwiazdami tegorocznej edycji są izraelski wirtuoz mandoliny Avi Avital, hiszpański gitarzysta i muzyk flamenco Vicente Amigo oraz wybitny polski gitarzysta i jeden z pomysłodawców festiwalu Łukasz Kuropaczewski.
