Śląska Orkiestra Kameralna świętuje 30-lecie

Utwory Mieczysława Karłowicza, Edwarda Elgara i Antonio Vivaldiego zabrzmią w sobotę podczas jubileuszowego koncertu z okazji 30-lecia Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Zespół powstał w 1981 r. jako trzeci zespół Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Jubilatom towarzyszyć będą solistki: Bożena Harasimowicz, Magdalena Witczak i Joanna Iwaszkiewicz oraz Kwartet Śląski i Chór Filharmonii Śląskiej. Koncert poprowadzi szef Śląskiej Orkiestry Kameralnej w latach 2006-2010, obecnie pierwszy dyrygent gościnny Filharmonii Śląskiej Massimiliano Caldi. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

"To na pewno jedna z najlepszych zawodowych orkiestr kameralnych. Muzycy są zatrudnieni na odrębnych etatach, a nie "wyciągani" doraźnie ze składu dużej orkiestry. Jest to więc zespół, który stale ćwiczy, gra ze sobą i temu zawdzięcza jakość brzmieniową. Śląska Orkiestra Kameralna jest najlepszą wizytówką Śląska właśnie z tytułu precyzji grania i tego, że jako filigranowemu zespołowi łatwo jej podróżować" - powiedziała dyrektor Filharmonii Śląskiej Grażyna Szymborska.

"30 lat to dużo i mało. Mamy nadzieję na więcej, na dużo więcej, cierpimy na permanentny głód nowych doznań, nowych projektów, nowych koncertów, nowych płyt. Planujemy w tym roku nową na jubileusz. Chcemy pracować i cieszyć się dalej tym, co robimy" - powiedział koncertmistrz Śląskiej Orkiestry Kameralnej Dariusz Zboch.

Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej powstała z inicjatywy wybitnego dyrygenta Karola Stryi, od 1983 r. koncertuje pod obecną nazwą. Pierwszym, wieloletnim kierownikiem artystycznym był kompozytor i dyrygent prof. Jan Wincenty Hawel. Po 25 latach szefem został Massimiliano Caldi.

16-osobowy zespół ma w swoim repertuarze dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu, oraz twórców młodszej generacji. Wachlarz programowy poszerzają opracowania na orkiestrę smyczkową utworów kameralnych Brahmsa, Czajkowskiego, Schuberta, Mendelssohna, Szostakowicza.

Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą, w tym w tak prestiżowych salach jak Złota Sala Ratusza w Augsburgu czy Sala Verdi del Conservatorio di Milano. Poza Polską dała dotąd 187 koncertów, przede wszystkim w Niemczech, ale także w Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Włoszech.

Owocem stałego cyklu koncertów w studio Polskiego Radia w Katowicach jest płyta z utworami Jana Sebastiana Bacha, Astora Piazzoli i Krzysztofa Komedy, nagrana z udziałem Waldemara Malickiego pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka, która w tym roku ma być wznowiona.

W 2006 r. orkiestra nagrała dla firmy fonograficznej Dux płytę z Koncertem wiolonczelowym Stanisława Moryty, która była w nominowana do Fryderyka. Bardzo dobre recenzje zebrała też płyta "Little Big Music" z utworami Brittena, Holsta, Lutosławskiego i Kilara pod batutą Caldiego. Pod dyrekcją Błaszczyka kameraliści nagrali natomiast na płytę utwory Aleksandra Tansmana, m.in. po raz pierwszy w fonografii światowej jego Koncert na klarnet z udziałem francuskiego solisty Jean-Marca Fessarda.