Sir Simon Rattle dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej i Chóru Radia Bawarskiego od sezonu 2023/24

Sir Simon Rattle zostanie dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej i Chóru Radia Bawarskiego w Monachium od sezonu 2023/24, do tego czasu będzie nadal dyrektorem muzycznym London Symphony Orchestra - podano w poniedziałek na stronie London Symphony Orchestra.

Sir Simon Rattle dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej i Chóru Radia Bawarskiego od sezonu 2023/24
fot.PAP/PA

W LSO pozostanie jednak na stanowisku dyrygenta emerytowanego (Conductor Emeritus) od 2023 r.

"Jestem zachwycony, że będę kontynuował pracę na stanowisku dyrektora muzycznego w London Symphony Orchestra przez kolejne trzy lata, przedłużając mój kontrakt do 2023 r., jak również tym, że w przyszłości pozostanę blisko związany z orkiestrą. Stanowisko głównego dyrygenta w Monachium przyjąłem z powodów osobistych, pozwoli mi to zachować równowagę w pracy oraz być wystarczająco blisko domu, aby być obecnym w życiu moich dzieci w znaczący sposób. Kocham London Symphony Orchestra. Pozostaję związany z LSO, mamy plany dotyczące dużych projektów w nadchodzących latach. Jestem podekscytowany, że razem będziemy tworzyć muzykę jeszcze przez długi czas" - napisał Rattle.

Simon Rattle urodził się w 1955 r. w Liverpoolu. Studia ukończył na Royal Academy of Music w Londynie. W latach 1980–1998 pełnił funkcję głównego dyrygenta i doradcy ds. artystycznych City of Birmingham Symphony Orchestra, a od 1990 także dyrektora muzycznego. Do 2005 do 2018 r. był dyrygentem Filharmoników Berlińskich. Od września 2017 r. jest dyrektorem muzycznym London Symphony Orchestra.

Jak podaje "Ruch Muzyczny", "pierwszy kontakt Rattle’a z BRSO ( Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks and the Bavarian Radio Chorus -PAP) datuje się na 1970 rok, kiedy ówczesny szef zespołu Rafael Kubelík poprowadził w Liverpoolu wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. W wideo opublikowanym w mediach społecznościowych Rattle powiedział, że udział w tym koncercie zmienił jego życie. Przyznał również, że dzięki zakupionym nagraniom znał wcześniej Bawarczyków, ale największe wrażenie wówczas zrobiła na nim bliska współpraca między dyrygentem a muzykami, jednomyślność koncepcji oraz przyjemność płynąca z gry. Rattle zostanie szóstym w historii BRSO dyrygentem po Eugenie Jochumie, Rafaelu Kubelíku, Sir Colinie Davisie, Lorinie Maazelu i Marissie Jansonsie. Współpracował już z zespołem w 2010 roku, wykonując m.in. Złoto Renu i Walkirię Ryszarda Wagnera, a także Pieśń o ziemi Gustawa Mahlera".

Simon Rattle dokonał ponad 70 nagrań dla wytwórni EMI i innych firm fonograficznych. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. Grammy 2009. Wraz z Berliner Philharmoniker jest ambasadorem UNICEF i pomysłodawcą projektu edukacyjnego Zukunft@BPhil.

Z berlińczykami wielokrotnie występował na prestiżowych festiwalach, takich jak m.in. Osterfestspiele Baden-Baden, Osterfestspiele Salzburg i Festival d'Aix-en-Provence. Prowadził spektakle operowe, m.in. w Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Unter den Linden, Wiener Staatsoper, Royal Opera House i Metropolitan Opera. Współpracuje z takimi orkiestrami jak Los Angeles Philharmonic, Boston Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment i Wiener Philharmoniker. Jest opiekunem artystycznym Birmingham Contemporary Music Group. Dyrygent otrzymał tytuł szlachecki w 1994 r. , Order Zasługi od królowej Elżbiety II (2014) i honorowe obywatelstwo Londynu (2018).

Autor: Olga Łozińska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic