Rozpoczął się 12. festiwal Podlaska Oktawa Kultur

600 artystów i muzyków zespołów folklorystycznych i folkowych z całego świata wystąpi podczas tegorocznej, 12. Podlaskiej Oktawy Kultur, która w środę po południu rozpoczęła się w Białymstoku. Festiwal potrwa do niedzieli, koncerty odbędą się w 32 miejscowościach.

Rozpoczął się 12. festiwal Podlaska Oktawa Kultur

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur", największa tego typu impreza w województwie podlaskim, organizowana jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.

Festiwal rozpoczął w środę koncert rumuńskiego zespołu pieśni i tańca "Junii Brasovului". Na scenie, która już tradycyjnie stanęła na Rynku Kościuszki, w samym centrum miasta, do wieczora będzie można też posłuchać polskich zespołów: "Podlaski Wianok", "Woda na młyn", i rosyjskich "Romoda i Ot-tuda" oraz "Huun-Huur-Tu".

W sumie podczas imprezy wystąpi 26 zespołów z 12 krajów: Polski, Ukrainy, Izraela, Serbii, Rosji, Białorusi, Słowacji, Rumunii, Litwy, Gruzji oraz – po raz pierwszy – z Hiszpanii. Oprócz głównej sceny w Białymstoku, na której będą prezentować się wszystkie grupy, festiwal zawita też do 32 miejscowości w regionie. Po raz pierwszy na jego trasie znalazły się: Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla i Sokole.

Nie zabraknie też tradycyjnej kolorowej parady zespołów przez centrum Białegostoku. Tę zaplanowano na czwartkowe popołudnie, a zespoły przejdą z placu przed białostocką katedrą na plac przy budynku Ratusza.

Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor WOAK Cezary Mielko, "z roku na rok udaje się zaprosić coraz lepsze zespoły". W jego ocenie, w tym roku gwiazdami będą zespół "uun-Huur-Tu", Orkiestra Kristijana Azirovica z Serbii i Wołyński Narodowy Chór z Ukrainy.

Mielko wyraził radość, że tak wiele miejscowości z regionu zaprosiło do siebie zespoły. "To pokazuje jak ważne jest, aby przybliżać kulturę w tych mniejszych miejscowościach, poza dużymi ośrodkami kultury" - wyjaśnił.

W ramach imprez towarzyszących w tym roku odbędą się m.in. potańcówka, a także warsztaty tańców i pieśni ukraińskich oraz rosyjskich z udziałem festiwalowych zespołów.

"Podlaska Oktawa Kultur" została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz z budżetu Białegostoku.

autorka: Sylwia Wieczeryńska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic