Rafał Blechacz - album "Chopin" - premiera 3 marca 2023!

„Te utwory były mi bliskie na długo przed ich nagraniem” mówi Rafał Blechacz, którego najnowszy album jest kolejnym hołdem złożonym swemu rodakowi, Chopinowi. „Dzisiaj mam większą swobodę w stosowaniu rubato, większych kontrastów dynamicznych i odcieni emocjonalnych, a także być może odważniej podchodzę do niektórych pomysłów. Nie chciałem więc dłużej czekać z wejściem do studia”.

Rafał Blechacz - album "Chopin" - premiera 3 marca 2023!

Rafał Blechacz pozostaje wierny muzyce Chopina, a zwycięstwo w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie,w 2005 roku relację tę jeszcze wzmocniło.

Na nowym albumie artysta prezentuje wnikliwe interpretacje sonat nr 2 i 3 – niezwykle wymagających muzycznie i technicznie dzieł oraz dwa utwory towarzyszące: Nokturn op. 48, nr 2 i Barkarolęop. 60.

Rafał Blechacz nagrał ten program jesienią 2021 roku, gdy emocje związane z tą muzyką stały się jeszcze bardziej poruszające. „Myślę, że ma to szczególne znaczenie w tym trudnym czasie” – mówi. „Mieliśmy pandemię, a teraz na Ukrainie jest wojna. Tak wielu ludzi zginęło… Nagrywaniu tych utworów towarzyszyły wyjątkowe emocje.”

„Bardzo się cieszę, że na tym etapie mojego życia mogę nagrać wszystkie te cztery niezwykłe dzieła” – podsumowuje pianista. „Mam wiele doświadczeń z tym programem, grając go na całym świecie, w różnych salach koncertowych i na różnych fortepianach. Bardzo chciałem podzielić się z publicznością pięknem tych kompozycji”.

 

Album Repertoire List

 

Frederic Chopin (1810–1849)

 

Piano Sonata No. 2 in B flat minor, Op. 35

1) 1. Grave – Doppio movimento 

2) 2. Scherzo 

3) 3. Marche funebre. Lento 

4) 4. Finale. Presto 

 

5) Nocturne in F sharp minor Op. 48, No. 2 

 

Piano Sonata No. 3 in B minor, Op. 58

6) 1. Allegro maestoso 

7) 2. Scherzo. Molto vivace 

8) 3. Largo 

9) 4. Finale. Presto non tanto 

 

10) Barcarolle in F sharp major, Op. 60 

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic