Przedstawienia operowe w pałacach

Premiera opery Giovaniego Battisty Pergolesiego "Służąca panią" w XIX-wiecznej willi Lenzów w Szczecinie zainaugurowała projekt tamtejszej sceny operowej "Opera w pałacach".

"W ramach projektu dzieło Pergolesiego zostanie wystawione w 20 najpiękniejszych pałacach, zamkach i dworkach Pomorza Zachodniego" - powiedziała Anna Lemańczyk-Białas ze szczecińskiej Opery na Zamku.

Kolejnym po willi Lenzów miejscem będzie neoklasycystyczny pałac w podszczecińskich Przelewicach. Opera na Zamku planuje także wystawić "Służącą panią" na niemieckich terenach przygranicznych w Brandenburgii i Meklemburgii.

Do współorganizowania przedstawień zaangażowali się - przy współudziale Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - mieszkańcy miejscowości, w których znajdują się zabytkowe obiekty. Pałace, zamki i dworki zostały wybrane przy pomocy wojewódzkiego konserwatora zabytków i innych instytucji dbających o zabytki Pomorza Zachodniego.

"Dzięki pomysłowi na spektakle w obiektach zabytkowych, zachowany zostanie dworski charakter dzieła Pergolesiego. Jego wystawienie stanie się również elementem promującym zarówno zabytek, jak i miejscowość, na terenie której się znajduje" - podkreśliła Anna Lemańczyk-Białas.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic