Informacje

Powstała Capella Marialis – grupa muzyczna kościoła Mariackiego

Dodano:

Do dawnej tradycji muzycznej kościoła Mariackiego nawiązuje nawo powstała grupa muzyczna Capella Marialis. Zespół śpiewa w bazylice regularnie – w każdą sobotę, podczas mszy o godz. 18.30. W planach grupa ma także koncerty, nagranie płyty oraz zagraniczne tournee.

„Przez setki lat, do 1866 r. w bazylice Mariackiej działał zawodowy zespół muzyków. Później, z powodu zawirowań historycznych, m.in. zaborów, kapela mariacka zaprzestała działalności i już się nie reaktywowała” – powiedział PAP dyrygent nowo powstałej grupy Krzysztof Michałek.
 
Obecnie w skład Capelli Marialis wchodzi 12 osób – studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. „Członkowie zespołu to przede wszystkim profesjonalni śpiewacy. Pracujemy nad szlachetnym brzmieniem całego zespołu, przed nami dużo pracy” – wyjaśnił Michałek.
 
Jak podkreślił, celem Capelli Marialis jest promowanie pięknej muzyki liturgicznej od chorału gregoriańskiego po kompozycje współczesne. Przygotowujemy utwory ze światowej literatury sakralnej, ale także muzykę polską, w tym kompozytorów związanych z Krakowem. W murach wiekowej krakowskiej świątyni zabrzmi również muzyka komponowana dla tego kościoła, odnaleziona w mariackim archiwum.

I tak w repertuarze artystów znajdą się utwory m.in. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, Williama Byrda, Orlando Gibbonsa, Damiana Mocnika i wielu innych uznanych kompozytorów. Z zespołem wokalnym zagrają również instrumentaliści w zależności od składu wykonywanych utworów.

Jak zapowiedział dyrygent, w najbliższą IV niedzielę Wielkiego Postu, zwaną „Laetare”, wierni usłyszą: gregoriański introit „Laetare Jerusalem”, gregoriańską mszę XVII, G. Allegriego – „Miserere”, W. Byrda – „Ave verum”, O. Gibbonsa – „Amen”, polskie pieśni wielkopostne, a po liturgii zabrzmi aria „Erbarme dich, mein Gott” z Pasji Mateuszowej J. S. Bacha. W tym ostatnim utworze partie solowe wykonają Yana Gurtovaya – alt oraz gościnnie utalentowana młoda skrzypaczka Karolina Błędowska.
 
Istotą działalności tego zespołu – zwrócił uwagę dyrygent – jest regularny śpiew muzyki klasycznej podczas liturgii. W planach na ten rok są jeszcze koncerty, nagranie płyty CD z muzyką związaną z bazyliką mariacką oraz zagraniczne tournee w wakacje.

 • 11:28 Piotr Marczewski Kariera Nikodema Dyzmy
 • 11:32 Turtles Happy Together
 • 11:35 James Horner Apollo 13 - Main Title
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic