Pianina w przestrzeni publicznej w Mieście Muzyki UNESCO

Charakterystyczne białe pianino z logo Katowic - Miasta Muzyki UNESCO trafiło właśnie do holu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Każdy chętny może teraz zasiąść do instrumentu i zaprezentować swoje umiejętności.

Pianina w przestrzeni publicznej w Mieście Muzyki UNESCO
fot. pixabay

Znajdujące się w różnych punktach miasta pianina mają przypominać, że Katowice jako jedyne miasto w Polsce nosi tytuł Miasta Muzyki UNESCO. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. kultury miejscowościom, które wyróżniają się wyjątkowymi tradycjami muzycznymi, silnym środowiskiem twórców oraz działaniami na rzecz rozwoju muzycznych przemysłów kreatywnych.

We wrześniu 2016 roku trzy charakterystyczne instrumenty z logo Katowic - Miasta Muzyki UNESCO stanęły w trzech punktach: w holu dworca PKP, w jednym z centrów handlowych i w holu instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Obecnie pianina znajdują się w Terminalu B Portu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, w siedzibie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów i na Uniwersytecie Śląskim.

"Inicjatywa wyniknęła ze współpracy Uniwersytetu Śląskiego i Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Te pianina zasłynęły, gdy stały na katowickim dworcu, wtedy były najbardziej popularne. Wiele filmików pokazujących jak ludzie dawali prawdziwe minirecitale trafiło później do internetu. Z dużą chęcią przyjęliśmy teraz instrument do nas. Liczymy, że studenci będą chętnie z niego korzystali" - powiedział PAP Life rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko.

Katowice to ośrodek rozwoju ważnych gatunków muzyki - klasycznej, jazzowej, bluesowej, organizator ważnych międzynarodowych festiwali muzycznych (Off Festival, Tauron Nowa Muzyka, Rawa Blues Festival), tu także mieści się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - jednego z czołowych zespołów symfonicznych w Polsce. (PAP Life)