Informacje

Paderewski w aranżacjach jazzowych - koncert w Łazienkach

Dodano:
Paderewski w aranżacjach jazzowych - koncert w Łazienkach

Koncert Paderewski – Jazz – Inspiracje odbędzie się 10 listopada w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Improwizacje na dwa fortepiany i wibrafon wykonają: pianista jazzowy i improwizator Artur Dutkiewicz oraz wirtuoz wibrafonu Karol Szymanowski i pianista klasyczny młodego pokolenia Michał Szymanowski.

"Ten koncert jest wyrazem naszego szacunku dla Ignacego Paderewskiego, jako artysty i wybitnego człowieka, który, jak sądzę, nie jest odpowiednio doceniany w historii naszego kraju - powiedział PAP Artur Dutkiewicz. - Zagramy na dwa fortepiany i wibrafon o poszerzonej klawiaturze. Michał Szymanowski będzie wykonywał oryginalne utwory Paderewskiego, a my z Karolem Szymanowskim przedstawimy opracowania utworów mistrza Paderewskiego z elementami swobodnej improwizacji. Klimaty wynikające z muzyki klasycznej łączyć się będą z naszymi nastrojami i spontaniczną improwizacją" - charakteryzował projekt Dutkiewicz.
 
Artyści przedstawią wybrane kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego zarówno w oryginale na fortepian, w aranżacjach jazzowych na fortepian, jak i w formie transkrypcji na wibrafon - instrument nieczęsto używany, jako solowy na scenie muzycznej. Zaprezentują też opracowania utworów Paderewskiego dokonane przez Artura Dutkiewicza na trzy instrumenty, co - zdaniem muzyka - powinno stworzyć inspirującą, niecodzienną kolorystyczną brzmieniową jakość.

Poszczególne tematy z dzieł Paderewskiego są dla muzyków inspiracją do ich rozwinięcia w formie swobodnej improwizacji przy pomocy muzycznego języka jazzu.

Podstawę do twórczej improwizacji stanowią utwory Paderewskiego mające polski charakter, wykorzystujące ludowe korzenie, eksponujące śpiewność połączoną z rytmami ludowymi. Według Dutkiewicza, właśnie rytm jest elementem łączącym klasykę z muzyką jazzową; pozwala on łączyć te dwa światy, płynnie przechodzić z jednego w drugi, by stworzyć nową oryginalną całość przy zastosowaniu różnorodnych środków wyrazu.

W programie koncertu znalazły się m.in: Polonez H-dur op.9; Legenda As-dur op.16; Nokturn B-dur op.16; Mazurek A-dur op. ; Theme Varie op. 6; Menuet G-dur op. 14; temat z Koncertu fortepianowego A moll op.17.

Wydarzenie wpisuje się w program IV Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego, który trwa do 11 listopada w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic