Opera Krakowska obchodzi jubileusz 60-lecia

Obchody 60-lecia Opery Krakowskiej rozpoczną się w piątek i potrwają pięć dni. Z okazji jubileuszu instytucji odbędą się uroczyste spektakle "Rigoletta" Giuseppe Verdiego, spotkania z artystami, a także duża wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Za datę rozpoczęcia działalności Opery Krakowskiej przyjmuje się 13 października 1954 roku, kiedy to w skromnej sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz instytucja wystawiła "Rigoletta" Giuseppe Verdiego - zauważył na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Opery Bogusław Nowak.

12 i 14 października Opera Krakowska przypomni ten pierwszy zaprezentowany przez nią spektakl. W rolach głównych wystąpią Andrzej Dobber (Rigoletto) oraz Katarzyna Oleś-Blacha (Gilda). Artystom towarzyszyć będzie orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej.

Koncert jubileuszowy zaplanowano na piątek. Pierwszą część wieczoru zajmą okolicznościowe przemówienia, a drugą tzw. "kalejdoskop wspomnień operowych". "Będzie to szybki, treściwy, przegląd fragmentów oper, które od 1954 do 2014 roku Opera Krakowska wystawiła" - powiedział jeden z organizatorów koncertu jubileuszowego, reżyser Laco Adamik. "Wystąpią przede wszystkim nasi rodzimi artyści, bo naprawdę mamy się czym pochwalić" - podkreślił dyrygent Opery Krakowskiej Tomasz Tokarczyk.

Z okazji swojego jubileuszu instytucja, wraz Muzeum Narodowym w Krakowie, przygotowała wystawę "Przestrzeń opery. Polscy scenografowie XX i XXI w.". Czynna będzie od 14 października do końca tego roku. "To pierwsza wystawa poświęcona scenografii operowej" - zwrócił uwagę prof. Józef Opalski, teatrolog zaangażowany w przygotowanie ekspozycji.

Na wystawie znajdzie się ok. 500 projektów scenograficznych, kostiumów operowych, fragmentów nagrań spektakli oraz filmów dokumentalnych o twórcach operowych. Muzeum przedstawi prace autorstwa ponad 40 artystów, m.in. Tadeusza Kantora i Karola Frycza. Obiekty będzie można obejrzeć zarówno w formie tradycyjnej - w postaci wiszących na ścianie obrazów, jak i w nowoczesnej formie - w postaci prezentacji multimedialnych.

Zwiedzający zobaczą prace niepokazywane wcześniej. "Udało się mi w archiwach teatrów operowych odkryć prace, których nigdy wcześniej na wystawach nie prezentowano. Są wśród nich m.in. scenografie Kazimierza Mikulskiego do opery +Rozkwit i upadek miasta Mahagonny + - jedynej operowej realizacji tego krakowskiego artysty" - mówiła kuratorka ekspozycji Katarzyna Sanocka.

W ramach jubileuszu odbędzie się również promocja książki Anny Woźniakowskiej "Kraków zasługuje na Operę". Publikacja zawiera opis historii Opery Krakowskiej oraz informacje o ludziach, którzy przez ostatnie 60 lat w niej pracowali. Rozdziały w książce autorka uporządkowała według dyrektorów placówki. "Przegląd dziejów Opery pozwala powiedzieć, że jeżeli na czele instytucji znajduje się ktoś, kto ma odpowiednią charyzmę i potrafi +porwać+ za sobą ludzi, to instytucja osiąga wówczas sukces" - skomentowała autorka pozycji.

W dniu, w którym przypada dokładna rocznica rozpoczęcia działalności przez Operę - 13 października - odbędzie się Forum Opery Polskiej. Znawcy sztuki, ale też widzowie, będą dyskutować o przeszłości opery, jej stanie obecnym, a także o wyzwaniach.

Opera Krakowska powstała w 1954 roku, kiedy Towarzystwo Przyjaciół Opery zorganizowało zespół operowy złożony z muzyków krakowskiej filharmonii i absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Od 2008 roku instytucja ma siedzibę w nowym gmachu przy ul. Lubicz. Wewnątrz nowoczesnego budynku znajduje się widownia z blisko 800 miejscami i scena o powierzchni ok. 450 m kw., a także scena kameralna mogąca pomieścić 180 osób, sale prób, sala wystaw, restauracja z tarasem. Wcześniejszymi siedzibami Opery była sala Domu Żołnierza i Teatr im. Juliusza Słowackiego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic