ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Najpopularniejsze polskie piosenki na święta

Oczywiście, w święta śpiewamy przede wszystkim kolędy. Ale jakich piosenek polskich najchętniej słuchamy? Absolutny numer jeden to "Jest taki dzień" Czerwonych Gitar. Z nowszych nagrań - "Kto wie czy za rogiem" grupy DeSu. Swoich zwolenników ma też "Z kopyta kulig rwie" zespołu Skaldowie.

Najpopularniejsze polskie piosenki na święta

"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich, dzień, który już, każdy z nas zna od kołyski" - te słowa po raz pierwszy usłyszeliśmy ... 42 lata temu. Piosenkę "Jest taki dzień" skomponował Seweryn Krajewski, słowa napisał Krzysztof Dzikowski. Zaśpiewał zespół Czerwone Gitary, a nagranie ukazało się na małej płycie w 1976 roku.

Od tamtej pory "Jest taki dzień" brzmi w każde święta. Ba, w niektórych opracowaniach, piosenka zakwalifikowana została jako... kolęda. Nie jest nią, ale zrosła się z okresem gwiazdki, choinki, po prostu - ze świętami.

Z nowszych propozycji coraz większą popularność zdobywa sobie utwór grupy DeSu "Kto wie czy za rogiem". Melodia tej piosenki jest bardziej żywa, ale główna siła utworu to jednak tekst: "Bo kiedy miasto na święta się stroi, niejeden z nas o przyszłość się boi, niejeden z nas w marzenia ucieka, wierząc, że spełnienie gdzieś czeka". I refren: "A kto wie, czy za rogiem, nie stoją Anioł z Bogiem? I warto mieć marzenia, doczekać ich spełnienia...".

Autorką tekstu jest Bożena Intrator, młoda poetka, pisarka i tłumaczka. Kompozytorem jest Maciej Zieliński, który w 1996 ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego.

I wreszcie "Z kopyta kulig rwie" zespołu Skaldów. To utwór raczej noworoczny, ale często grany także w święta. "Ciągną, ciągną sanie, góralskie koniki, hej, jadą w saniach panny, przy nich Janosiki. Coraz, który krzyknie, nie wiadomo, na co, hej, echo odpowiada, bo mu za to płacą" - prawda, że kojarzy się to z zabawą?

Piosenkę skomponował Andrzej Zieliński, do tekstu Andrzeja Bianusza. Po raz pierwszy "Kulig", bo pod taka nazwą utwór też jest znany, został nagrany do telewizyjnego filmu "Kulig" (luty 1968), a rok później Skaldowie zarejestrowali kawałek na swoim trzecim albumie, zatytułowanym "Cała jesteś w skowronkach". W nagraniu Skaldom towarzyszył zespół wokalny Alibabki. Piosenka znajduje się w repertuarze koncertowym zespołu do dziś. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic