Informacje

Milion dolarów dla sopranistki Niny Stemme

Dodano:
Milion dolarów dla sopranistki Niny Stemme

fot.EPA PHOTO APA/BARBARA GINDL/GI-ms

Birgit Nilsson Prize, wartą milion dolarów nagrodę, stworzoną ku pamięci szwedzkiej śpiewaczki, przyznano szwedzkiej sopranistce Ninie Stemme. Werdykt jury ogłoszono we wtorek.

Ceniona interpretatorka Izoldy, roli przez lata wykonywanej przez Birgit Nilsson, Nina Stemme usłyszała o przyznaniu tej nagrody we wtorek. 55-letnia laureatka zasłynęła również rolami w spektaklach operowych "Turandot" Pucciniego i "Elektra" Richarda Straussa, informuje AFP.

"To wielki zaszczyt zdobyć uznanie za moją pracę, ale jeszcze lepiej jest być nagradzaną w moim kraju przez znaną na całym świecie organizację nazwaną od imienia legendy. Moja idolka to Birgit Nilsson i jestem pewna, że jej dziedzictwo przetrwa próbę czasu" - powiedziała Nina Stemme podczas ogłoszenia nagrody.

Birgit Nilsson Prize, stworzona przez samą śpiewaczkę krótko przed śmiercią w 2005 roku, jest najwyższą prestiżowo i finansowo nagrodą w świecie muzyki klasycznej, zdaniem jury. Jest przyznawana co trzy lub cztery lata. Przed Niną Stemme nagrodę tę otrzymała Filharmonia Wiedeńska, w 2014 roku.

Birgit Nilsson została zapamiętana przez swą najsłynniejszą rolę Izoldy w operze "Tristan i Izolda" Wagnera, którą porwała publiczność La Scali w Mediolanie w 1956 roku. Dzięki tej roli została okrzyknięta jednym z największych Wagnerowskich sopranów XX wieku.

Nagroda zostanie wręczona 11 października przez włoskiego dyrygenta Riccardo Muti i hiszpańskiego tenora Placido Domingo w obecności króla Szwecji. Jury Birgit Nilsson Prize tworzą: wnuczka Richarda Wagnera, Eva Wagner-Pasquier, była zastępczyni dyrektora Festiwalu w Bayreuth oraz były dyrektor Filharmonii Wiedeńskiej, Clemens Hellsberg. (PAP Life)

  • 10:21 Sergiusz Prokofiew Symfonia Klasyczna (1)
  • 10:29 Fritz Kreisler Liebesleid
  • 10:42 Eartha Kitt Je Cherche Un Homme (I Want A Man)
  • zobacz cały repertuar »
  • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
  • 1
    Alan Silvestri
    Forrest Gump
    Suita
  • 2
    Sixto Rodriguez
    Sugar Man
    Sugar Man
  • 3
    Bartosz Chajdecki
    Kruk. Szepty słychać po zmroku
    temat
  • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic