Informacje

Międzynarodowy festiwal "Światowe Dni Muzyki 2014" we Wrocławiu

Dodano:

Festiwal muzyki współczesnej zagości w stolicy Dolnego Śląska w dniach od 3 do 12 października. Zaprezentuje najciekawsze zjawiska muzyki XXI wieku. Wśród gości znajdą się Krzysztof Penderecki i były basista Led Zeppelin - John Paul Jones.

"Traktujemy ten festiwal jako próbę generalną przed Europejską Stolicą Kultury 2016. Organizatorem scalającym to wydarzenie jest miasto Wrocław" - mówi Izabela Duchnowska, sekretarz organizacyjny "Światowych Dni Muzyki 2014" ("World Music Days 2014"). Współorganizatorem festiwalu jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Europejska Stolica Kultury 2016, Opera Wrocławska, Narodowe Forum Muzyki, Akademia Muzyczna i Program 2 Polskiego Radia.

W skład Światowych Dni Muzyki 2014" wchodzi m.in. Festiwal Opery Współczesnej czy Avant Art Festival. Odbędzie się szereg koncertów filharmonicznych. Festiwal zostanie włączony w obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki.

Utwory najważniejszych twórców muzyki współczesnej z całego świata wykonają, m.in. Klangforum Wien, Agata Zubel. Pojawi się Ryoji Ikeda, uznawany za najważniejszego współczesnego kompozytora muzyki elektronicznej czy legenda muzyki noise Keiji Haino. W ramach Festiwalu Opery Współczesnej zaprezentują się m.in. Peter Eotvos, węgierski kompozytor i dyrygent.

"Zaprosiliśmy do Wrocławia artystów reprezentujących trochę inny gatunek muzyki, bardziej awangardowy, która jednak wpisuje się w charakter Światowych Dni Muzyki. W tym miejscu pragnę wspomnieć o Johnie Paulu Jonesie, byłym basiście Led Zeppelin, który przetwarza muzykę rockową na inne przestrzenie" - powiedział Kostas Georgakopulos z Avant Art Festival. Jeszcze nigdy nie było nikogo z zespołu Led Zeppelin na koncercie w Polsce. Na festiwalu Jones wystąpi z norweskim zespołem Supersilent.

Festiwalowi będą towarzyszyć różnorodne wydarzenia dodatkowe m.in. "Siren Chants - koncert na dwa statki i sto syren okrętowych". Na parkingu Narodowego Forum Muzyki będzie miała miejsce także "II Symfonia na sto motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę". Ponad sto wrocławskich motocyklistów, Andrzej Nowak z legendarnego zespołu TSA i grający na perkusji Dominik Stankiewicz wykonają utwór skomponowany przez Sławomira Kupczaka.

Ponadto przygotowano instalacje multimedialne, wykłady, spotkania, warsztaty z artystami. Prowadzony będzie równolegle z festiwalem program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Odbędą się także konferencje m.in.: Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Przewidzianych jest dużo koncertów w plenerze w całym Wrocławiu, m.in. w rynku, w parkach. "Chcielibyśmy zaangażować całą przestrzeń miasta tak, by każdy mógł uczestniczyć w festiwalu" - powiedziała Izabela Duchnowska.

Jak podaje Duchnowska "na festiwalu zaangażowanych jest ok. 2 tys. uczniów, którzy zagrają koncerty, w przedsięwzięciach weźmie udział ok. 1000 artystów reprezentujących blisko 80 krajów. Spodziewamy się 300 gości festiwalu z zagranicy. Wystąpi dokładnie 136 kompozytorów z całego świata. Na festiwal przygotowanych jest 96 premier. Współpracujemy z 28 ambasadami".

"Wrocław jako pierwsze miasto w swojej polityce kulturalnej zdało sobie sprawę z rangi roli komunikacyjnej, tożsamościowej i edukacyjnej muzyki" - przyznał Jerzy Kornowicz, kompozytor, przedstawiciel Związku Kompozytorów Polskich. Dodał, że organizowane po raz czwarty w Polsce Światowe Dni Muzyki są dowodem na to wzmocnienie pozycji artystycznej muzyki polskiej na arenie międzynarodowej.

Światowe Dni Muzyki 2014 (ISCM Wordl Music Days 2014) to festiwal, który został powołany do życia w 1923 r. przez najstarszą i jedną z najważniejszych organizacji promujących muzykę nowoczesną, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (Intrernational Society for Contemporary Music). Festiwal za każdym razem odbywa się w innym mieście - gościł już w ponad pięćdziesięciu na całym świecie. Światowe Dni Muzyki są organizowane w Polsce po raz czwarty (ostatni raz w Warszawie w 1992 r.)

Pełny program festiwalu na www.wordlmusicdays2014.pl

 • 15:55 Kurt Weill Rise And Fall Of The City Of Mahagonny: Main Title
 • 15:58 Alexandre Desplat Big Market
 • 16:01 Nina Simone Don't Let Me Be Misunderstood
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic