Informacje

Koncert mistrzowskich interpretacji Leszka Możdżera

Dodano:
Koncert mistrzowskich interpretacji Leszka Możdżera

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Mariaż jazzu z muzyką klasyczną przynosi wspaniałe efekty, o czym wiemy chociażby słuchając utworów Gershwina. Muzyczną ucztę i mistrzowskie interpretacje przyniesie koncert "Mistrzowskie interpretacje Leszka Możdżera". Artysta jazzowy wystąpi z Sinfonią Iuventus.

Koncert odbędzie się 13 stycznia, o godz. 19, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na fortepianie zagra Leszek Możdżer, a obok artysty wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Zadyryguje - Mirosław Jacek Błaszczyk.

W programie wieczoru znajdą się: "7 miniatur na fortepian improwizujący i smyczki" Leszka Możdżera oraz słynne dzieła Gershwina: "Amerykanin w Paryżu" oraz "Błękitna rapsodia".

Tytuł kompozycji Leszka Możdżera "7 miniatur na fortepian improwizujący i smyczki" zapowiada utwory o otwartej formie, opartej na improwizacji. W związku z tym każda z miniatur może trwać od 5 do nawet 25 minut. Podczas koncertu pianista i smyczkowy zespół będą wzajemnie się inspirować, wchodząc w interakcje wywoływane przez solistę. Utwór wyróżnia brzmieniowa eufonia, nostalgiczne i żartobliwe spojrzenie wstecz ku "złotym latom jazzu".

Drugą część wieczoru wypełni muzyka Gershwina. Pomysły na jazzowy koncert fortepianowy pojawiły się w głowie Gershwina podczas podróży koleją z Nowego Jorku do Bostonu. W hałasie, stukocie kół, patrząc na mijane pejzaże kompozytor zobaczył "muzyczny kalejdoskop Ameryki". Wrażenia przelał na papier najpierw w wersji na dwa fortepiany i zatytułował "Amerykańska rapsodia". Za radą swego brata i bliskiego współpracownika, autora tekstów wielu sławnych do dziś piosenek/standardów, Iry Gershwina, zmienił tytuł na "Błękitną rapsodię" (Rhapsody in Blue), w nawiązaniu do tytułów obrazów amerykańskiego malarza Jamesa Whistlera, często odwołujących się do dominującego w kompozycji koloru (np. Nocturne in Black and Gold). Tu oczywiście miało to być również nawiązanie do muzyki bluesowej, choć nie tylko ona była inspiracją dla utworu. Premiera miała miejsce 12 lutego 1924 w Nowym Jorku. Przy fortepianie zasiadł wówczas sam Gershwin.

13 stycznia słuchacze będą mogli poznać interpretację Możdżera muzyki słynnego kompozytora.

Orkiestra Sinfonia Iuventus jest złożona z młodych muzyków, studentów i absolwentów kierunków muzycznych. Jej ideą jest promocja utalentowanych młodych muzyków. Grają w niej muzycy do 30 lat. (PAP Life)

 • 11:14 Camille Saint-Saens Karnawał zwierząt (fragmenty)
 • 11:24 Howard Shore The Departed Tango
 • 11:27 Michał Lorenc Strach
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic