Kaczmarczyk zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową

Paweł Kaczmarczyk zajął pierwsze miejsce w I Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Jazzową za utwór "Birthday song". Konkurs zorganizowano w ramach IX Silesian Jazz Festivalu, zakończonego w niedzielę w Katowicach.

Do konkursu zgłoszono 47 kompozycji, w tym 20 z zagranicy. Do finałowego przesłuchania nominowano 10 utworów: pięciu polskich kompozytorów i pięciu zagranicznych. Kompozycje oceniało jury, któremu przewodniczył dyrektor festiwalu prof. Jerzy Jarosik z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Pierwsze miejsce i 2,5 tys. euro otrzymał Paweł Kaczmarczyk za "Birthday song". Kolejne nagrody otrzymali Wojciech Lichtański (1,2 tys. euro) za "QWE" i Łukasz Rakalski (800 euro) za utwór "Siberia", któremu również publiczność przyznała swoją nagrodę (500 euro).

Jak podkreślił prof. Jarosik, to jeden z niewielu konkursów w Polsce poświęconych kompozycji jazzowej, a liczba zgłoszeń "przeszła najśmielsze oczekiwania".

W programie IX Silesian Jazz Festival znalazły się koncerty jazzowe m.in. John Betsch Society, Anna Gadt Quartet, Bartosz Dworak Quartet czy Hiromi: The Trio Project. Oprócz tego zaplanowano spotkania z muzykami oraz warsztaty z udziałem studentów i pedagogów z Hochschule fuer Musik und Tanz w Kolonii oraz katowickiej Akademii Muzycznej.

Organizatorami festiwalu są Centrum Kultury Katowice, Akademia Muzyczna w Katowicach oraz miasto Katowice.

PAP