Informacje

Chórzyści ćwiczą online, przygotowując się do wirtualnego koncertu

Dodano:
Chórzyści ćwiczą online, przygotowując się do wirtualnego koncertu

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Pandemia koronawirusa zmusiła chórmistrza Sebastiana Sikorę do wymyślenia nietypowych prób online. Artyści łączą się przez komunikatory internetowe i każdy w swoim domu, ale razem online, ćwiczy wykonanie utworów. Przygotowują wirtualny koncert.

Muzyk, pedagog i chórmistrz Sebastian Sikora czas kwarantanny postanowił wykorzystać na ćwiczenia ze swoimi podopiecznymi z trzech zespołów artystycznych, m.in. z grupą Con Grazie z gminy Czastary w powiecie wieruszowskim w woj. łódzkim.

"Niewątpliwie jest to trudny okres, tym bardziej że zajęcia chóralne są zajęciami w grupach. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, dlatego też znalazłem rozwiązanie nauki online" – powiedział PAP Sebastian Sikora.

Muzyk podkreślił, że taka praca nie zastąpi bezpośredniego kontaktu chórzystów, ale pozwala na ćwiczenia bieżącego repertuaru. Chórmistrz i chórzyści wykorzystują komunikatory internetowe i łącza sieciowe.

"Chórzyści w ten sposób mogą w swoich domach codziennie ćwiczyć i opanowywać linie melodyczne. Mam możliwość połączyć wszystkich chórzystów, przekazać najważniejsze informacje dotyczące utworów. Odbywają się także próby sekcyjne dla każdego głosu oddzielnie – sopranów, altów, tenorów i basów" – opowiadał PAP o swojej pracy w nietypowej sytuacji Sebastian Sikora.

Chórzyści łączą się ze sobą o określonej porze. Po próbie chórmistrz ćwiczy z nimi indywidualnie, co umożliwia mu kontrolę indywidualnego rozwoju każdego z nich.

"Szczęściem jest fakt, że każdy w zasadzie ma dobre łącze internetowe, które warunkuje jakość przepływu obrazu i dźwięku" – powiedział muzyk.

Sikora i jego chórzyści przygotowują się do koncertu online. Na razie trwają próby do wirtualnego występu. "Niewątpliwie taki performance można przygotować i zarejestrować – jesteśmy na to gotowi" – powiedział Sikora.

Oprócz pracy ze swoimi chórzystami Sebastian Sikora pracuje jako dyrygent przy aranżacjach nowych utworów. Muzyk prowadzi trzy chóry: Cantiamo Tutto i Symfonię Śpiewaków z Wrocławia oraz Con Grazie z Czastar.

Sebastian Sikora jest także prezesem Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury "Kulturalny Koneser".

Autor: Hubert Bekrycht

 • 09:14 Joseph Trapanese Beyond the Wall
 • 09:19 Christopher Young Shipping News
 • 09:23 John Debney Sweet Rock (The Ant Bully)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 313, Sunday, 29 March 2020
 • 1
  Thomas Newman
  1917
  The Night Window
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic