Informacje

Björk - muzyczny fenomen i królowa ekstrawagancji

Dodano:
Björk - muzyczny fenomen i królowa ekstrawagancji

fot.PAP/EPA

Teatralne stroje, przerysowane makijaże, szalone sesje zdjęciowe. Björk - barwny ptak islandzkiej sceny muzycznej zachwyca nie tylko ekspresyjnym wokalem i oryginalnymi, nierzadko niepokojącymi, brzmieniami utworów, ale i wyrazistym, ekstrawaganckim wizerunkiem.

Björk od lat nazywana jest muzyczną ikoną i swoistym fenomenem. Zalicza się do wąskiego grona gwiazd tyleż ekscentrycznych i niszowych w swojej twórczości, co uwielbianych przez rzeszę fanów na całym świecie. Od ponad 40 lat funkcjonuje w branży muzycznej, a pierwszą płytę, która skądinąd z miejsca pokryła się złotem, nagrała w wieku zaledwie 11 lat. Grywała po drodze w rozmaitych, m.in. punkowych kapelach, dojrzewając do własnego, niepowtarzalnego stylu, który już wkrótce miał pokochać świat.

Jej muzyka, choć z pewnością nie należy do najłatwiejszych w odbiorze dla przeciętnego słuchacza, wzbudza wciąż ogromne emocje, a każda nowa płyta wywołuje powszechne poruszenie. Nic w tym dziwnego - Björk łączy eksperymentalny muzyczny styl z poruszającą wymową utworów, niespotykaną ekspresją i emocjonalnością oraz intrygującym, ekstrawaganckim wizerunkiem.

Granice owej ekstrawagancji islandzka wokalistka i kompozytorka nieustannie zresztą przekracza. Każdy jej sceniczny kostium ma ambicję przekazania jakieś idei, wizji, wiąże się z nim konkretna historia. Nie ma tu mowy o przypadkowości. Dość wspomnieć strój łabędzia, w którym przybyła na uroczystość wręczenia Oscarów w 2001 roku, wywołując wówczas prawdziwą sensację. Na sesjach zdjęciowych wciela się w rozmaite postaci, odwołuje się do bogactwa symboli, igra z konwencjami, nie bojąc się balansowania na granicy kiczu i przesady.

Björk współpracowała z najbardziej znaczącymi postaciami ze świata muzyki, filmu, ale i mody. Jednym z nich był sam Alexander McQueen - modowy geniusz i wizjoner, z którym podjęła współpracę przy okazji powstawania płyty "Homogenic". Designer wyreżyserował dla niej teledysk do utworu "Alarm Call", a także stworzył spektakularną kreację z piór, w której pojawiła się w klipie do piosenki "Pagan Poetry".

Gwiazda udowodniła też przed laty, że ma nie lada talent aktorski, grając główną rolę w głośnym, obsypanym nagrodami dramacie Larsa von Triera "Tańcząc w ciemnościach" z 2001 roku, do którego też napisała nominowaną później do Oscara muzykę. Film ugruntował jej pozycję w branży gwarantując miano artystki wszechstronnej, ale i - co przyznała później w wywiadach - mocno odbił się na jej zdrowiu psychicznym. O trudach jej współpracy z von Trierem od dawna krążyły legendy, lecz prawdziwe poruszenie wywołało dopiero niedawne wyznanie Björk, która oskarżyła reżysera o molestowanie.Jej muzyka ewoluowała na przestrzeni lat. W latach 90. ochoczo sięgała po mroczną elektronikę, która idealnie wpisywała się w ówczesną estetykę i oczekiwania masowego odbiorcy. Z czasem coraz bardziej eksperymentowała z brzmieniem, z każdym kolejnym krążkiem mocniej eksponując swój indywidualizm. Niezależnie jednak od środka wyrazu, jej muzyka pozostaje opowieścią o osobistych doświadczeniach, traumach, bólu. To właśnie autentyczność jest jedną z największych zalet i charakterystycznych cech twórczości islandzkiej artystki.

Na najnowszej płycie "Utopia" Björk żegna się z rozpaczą po rozstaniu z ukochanym, którą emanował jej poprzedni album. Promujący ją singiel "The Gate" zdaje się definiować świat, o którym opowiada na płycie; świat utopijny, w którym rany - nawet najbardziej bolesne - ulegają zabliźnieniu, dając ukojenie i nadzieję na doświadczanie w życiu radości i nowych uniesień. W powstawaniu nietuzinkowego, pełnego efektów specjalnych klipu pomagał artystce Alessandro Michele, dyrektor kreatywny Gucci, który nadał mu wyjątkowego, widowiskowego charakteru.Björk jest niewątpliwie jedną z najbardziej oryginalnych współczesnych artystek, która nie boi się eksperymentów zarówno w kwestii muzyki, jak i swojego barwnego wizerunku. Nie przystaje też do obowiązujących kanonów piękna, którym bezwzględnie podporządkowują się dzisiejsze gwiazdy popu i pozbawione naturalności celebrytki. Islandka skutecznie wymyka się wszelkim etykietom, z każdym kolejnym projektem udowadniając, że jej wyobraźnia jest niemal nieograniczona. (PAP Life)

 • 02:33 Maurice Ravel Bolero
 • 02:45 Antonio Vivaldi Koncert gitarowy D-dur (1)
 • 02:49 Fryderyk Chopin Preludium d-moll op.28 nr 24
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic