Apel o zmianę kształcenia muzycznego najmłodszych dzieci

Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki znaleźli się wśród sygnatariuszy listu otwartego do ministra kultury oraz minister edukacji narodowej "w sprawie zmiany systemu kształcenia muzycznego najmłodszych dzieci szkolnych".

List wystosował zespół ekspertów Polskiej Rady Muzycznej.

Jak poinformował w środę prezes Polskiej Rady Muzycznej, Krzysztof Knittel, "po długich miesiącach prac i kontaktów" z szefami resortów kultury i edukacji - w nowej podstawie programowej MEN nie znalazły się zmiany w systemie kształcenia muzycznego, o jakie zabiegało środowisko muzyczne.

W jego opinii, nauczanie muzyki w klasach I-III szkoły podstawowej powinno być powierzone kompetentnym nauczycielom muzyki. "Niestety, zgodnie z proponowaną przez MEN reformą programową zajęcia muzyczne nadal mają prowadzić nauczyciele nauczania zintegrowanego, których słuchu muzycznego nikt nie bada,
którzy najczęściej nie znają nut, nie umieją śpiewać ani grać na żadnym instrumencie. Studia dla nauczycieli nauczania zintegrowanego zawierają tylko 30 godzin zajęć muzycznych" - napisał Knittel.

Sygnatariusze listu zwracają się do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall z prośbą o wprowadzenie zasady powierzania obowiązkowych zajęć muzycznych w klasach I-III szkoły podstawowej wyłącznie muzykom posiadającym odpowiednie kwalifikacje nauczycielskie. Jednocześnie proszą ministra kultury i dziedzictwa
narodowego Bogdana Zdrojewskiego o poparcie prośby kierowanej do minister edukacji.

W pisemnym apelu do ministrów napisano m.in., że prowadzone od wielu lat badania wskazują, że "poziom kompetencji muzycznych ogromnej większości społeczeństwa polskiego, kontrastując silnie z poziomem profesjonalnego wykształcenia polskich elit muzycznych, jest jednocześnie dramatycznie niższy niż określony podobnymi miarami poziom umuzykalnienia społeczeństw innych krajów Europy i Ameryki".

"Przyczyną jest zbyt mała uwaga, jaką w polskim kształceniu umuzykalniającym zwraca się na dzieci w wieku od 3 do 9 lat. (...) Od wielu lat inicjacja muzyczna dzieci w wieku do lat 9 powierzona jest nauczycielom kształcenia zintegrowanego. Nauczyciele ci są zobowiązani do przekazywania dzieciom wiedzy i umiejętności z szeregu różnych dziedzin, wśród nich z dziedziny muzyki. Niestety, prawidłowe wykonanie tego ostatniego zadania, nawet przy wykazaniu maksimum dobrej woli, jest dla ogromnej większości z nich całkowicie niewykonalne" - uważają artyści podpisani pod listem.

W ich opinii "nauczyciele kształcenia zintegrowanego na studiach swej specjalności mają co prawda przewidziane nabycie pewnej minimalnej wiedzy o muzyce (dawniej było to łącznie 120 godzin,
obecnie w ramach licencjatu kilkakrotnie mniej), lecz przed rozpoczęciem studiów nie wymaga się od nich posiadania jakiejkolwiek umiejętności muzycznej ani nie bada predyspozycji do muzycznej działalności".

Podpisani pod apelem do resortów edukacji oraz kultury zwracają uwagę, że nauczyciele ci są wobec uczniów "bezradni i prowadzone przez nich zajęcia nie mogą doprowadzić ani do osiągnięcia przez dzieci umiejętności czystego śpiewania, ani do przekonania tych dzieci, że muzyka jest czymś interesującym i wartościowym".

"Intencją naszego listu jest, by omawiany problem uznany został przez władze ministerialne za szczególnie poważny i by jak najszybsze rozwiązywanie go traktowane było przez władze obu resortów jako zadanie priorytetowe" - podkreślono w liście.

Wśród dotychczasowych sygnatariuszy listu znaleźli się prof. Zbigniew Bagiński, prof.Barbara Bernacka, dr Andrzej Białkowski, prof. Urszula Bobryk, dr Andrzej Chłopecki, Małgorzata Chmurzyńska, Marek Chołoniewski, prof. Anna Czekanowska, prof. dr hab. Katarzyna Dadak-Kozicka, Agnieszka Duczmal, prof. dr hab.
Janina Fyk, prof. dr h.c. Henryk Mikołaj Górecki, Joanna Grotkowska, dr Krzysztof Heering, doc. dr Wojciech Jankowski, Jan Kaliszewski, prof. dr hab. Barbara Kamińska, prof. Eugeniusz Knapik, dr Krzysztof Knittel, prof. dr hab. Zofia Konaszkiewicz, Jerzy Kornowicz, Jadwiga Kotnowska, prof. dr hab. Jerzy Kurcz, Violetta Łabanow, dr Alicja Matracka-Kościelny, Grzegorz Michalski, dr Kacper Miklaszewski, prof. Stanisław Moryto, Olga Pasiecznik, prof. dr h.c. Krzysztof Penderecki, prof. dr hab. Marek Podhajski, Adrianna Poniecka-Piekutowska, prof. Włodzimierz Lech Puchnowski, Magdalena Radziejowska, prof. dr hab. Andrzej Rakowski, Adam Sławiński, prof. dr hab. Jan Stęszewski, Andrzej Sułek, Tomasz Szachowski, prof. Krzysztof Szlifirski, Dorota Szwarcman, prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski, Zofia Wawrzyńska, Tadeusz Wielecki, Antoni Wicherek, prof. Antoni Wit, Joanna Wnuk-Nazarowa.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic