Anna Zawadzka-Gołosz – Józef Rychlik. Mistrzowie i ich uczniowie

6 grudnia, godz. 20.00, Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, ul. św. Tomasza 43

Anna Zawadzka-Gołosz – Józef Rychlik. Mistrzowie i ich uczniowie

Szanowni Państwo!

Wszędzie dokąd idziemy, szukamy wtajemniczenia, wejścia do zamkniętego przed innymi ludźmi świata. I wybieramy dlatego, bo mamy nadzieję, że ta, a nie inna dziedzina wiedzy jest jedyną drogą, która nas do tajemnicy doprowadzi, odkryje coś ważnego, jakąś ziemię obiecaną. Wtedy szukamy przewodnika. A mistrz, to człowiek, który zjawia się w takim momencie i daje nam nadzieję, że nas do ziemi obiecanej zaprowadzi... [Zofia Szlachta, Mistrz. Warszawa 1984, s. 18-19].

Cykl jesiennych koncertów, o tytule Mistrzowie i ich uczniowie, prezentuje wybitnych kompozytorów–pedagogów oraz ich wychowanków. W tym roku utwory Mistrzów — Anny Zawadzkej–Gołosz i Józefa Rychlika zabrzmią na jednym koncercie wraz z kompozycjami ich uczniów — Kamila Kruka, Moniki Szpyrki, Renāte Stivriņa oraz Michała Papary. Wychowankowie tych znakomitych kompozytorów i pedagogów sami już także zostali docenieni w muzycznym świecie, a ich twórczość wykonywana jest na koncertach i festiwalach w Polsce oraz za granicą. Na dzisiejszym koncercie usłyszymy obok znakomitych kompozycji Anny Zawadzkiej–Gołosz i Józefa Rychlika, utwory ich byłych uczniów, którzy napisali je specjalnie na tę okazję, dedykując je swoim Mistrzom.

Jak Mistrzowie wpłynęli na twórczość swoich uczniów? W jaki sposób uczniowie rozwinęli albo odrzucili idee Mistrzów? Czy znaleźli oni swój oryginalny język muzyczny? Pytania te zadajemy sobie przy każdej edycji cyklu Mistrzowie i ich uczniowie. Mam nadzieję, że odpowiedzi na nie znajdą Państwo na dzisiejszym koncercie. Życzę Państwu niezapomnianych wrażeń.

Marcel Chyrzyński

— kierownik artystyczny


Program koncertu:

Anna Zawadzka-Gołosz Escape of Landscape na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2022)

Kamil Kruk Excogitatio na wiolonczelę i piłę koncertową (2022) – prawykonanie światowe

Monika Szpyrka Przestrzenie ruchome na flet, klarnet, fortepian, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2022) – prawykonanie światowe

 

Józef Rychlik Oktet na flet, klarnet, waltornię, trąbkę, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2017)

Renāte Stivriņa Composition VII (inspired by W. Kandinsky) na flet, waltornię, altówkę i wiolonczelę (2022) – prawykonanie światowe

Michał Papara Chwila muzyki na flet, klarnet, trąbkę, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2022) – prawykonanie światowe

 

Wykonawcy: Martyna Klupś-Radny (fl), Barbara Borowicz (cl), Wojciech Kamionka (cr), Wojciech Kaszuba (tr), Agnieszka Bugla-Bylica (vn), Natalia Warzecha-Karkus (vla), Jakub Gucik (vc), Marek Szlezer (pf), Kamil Kruk (piła) i Maciej Koczur (dir)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic