Informacje

9. Podlaska Oktawa Kultur rusza 26 lipca

Dodano:

24 zespoły folklorystyczne i folkowe z różnych stron świata wystąpią podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 26-31 lipca. Scena główna stanie w Białymstoku.

Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

"Za tydzień rozpoczynamy święto różnorodności, otwartości, święto kultury" - powiedział dyrektor Ośrodka Cezary Mielko.

Festiwal rozpocznie się we wtorek 26 lipca. Jak co roku zainauguruje go parada wszystkich zespołów występujących podczas imprezy przez centrum Białegostoku. Oprócz Białegostoku, występy zespołów będzie można oglądać w 21 miejscowościach w regionie.

W tym roku na Oktawę Kultur zostało zaproszonych ok. 500 artystów z 24 zespołów folklorystycznych - instrumentalnych, pieśni i tańca, ale też grup folkowych. W sumie będą to artyści z 12 krajów. Po raz pierwszy przyjadą grupy m.in. z Maroka, Cypru i Rumunii.

Jak powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Dyrdał, artystów wybrano spośród ponad 60 zgłoszeń. Dodał, że przy wyborze stawiają na jakość i różnorodność. Zapewnił, że poziom artystyczny jest bardzo dobry.

Wystąpią - jak mówił Dyrdał - najlepsze reprezentacje zespołów pieśni i tańca z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Dodał, że będzie można też posłuchać zespołów, które nawiązują do klimatów ludowych, a obecnie są bardzo popularne, jak Tęgie chłopy, Kapela Maliszów czy Janusz Prusinowski Kompania. Będzie można też posłuchać białostockiego zespołu Białka z projektem "Babuka" czyli połączenia pieśni romskich z elektroniką.

Oprócz koncertów odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych z Polski i Ukrainy, a także spotkania z artystami.

W przeddzień otwarcia festiwalu pokazany zostanie film dokumentalny o kompozytorze Karolu Szymanowskim, który stworzyli ukraińscy twórcy. Pokazują w nim m.in. Tymoszówkę na Ukrainie - miejscowość, w której urodził się kompozytor.

Podlaska Oktawa Kultur została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.

 • 01:42 Joseph Haydn Symphony No.44 in E minor (3)
 • 01:47 Seong-Jin Cho, Claude Debussy Passepied
 • 01:51 Rick Wakeman Bohemian Rhapsody
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic