19. Europejskie Dni Kultury Żydowskiej w Muzeum Galicja

Na bezpłatne wydarzenia – opowieści i koncert – zaprasza Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, które w niedzielę włączy się w obchody 19. Europejskich Dni Kultury Żydowskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są opowiadacze i opowieści.

 19. Europejskie Dni Kultury Żydowskiej w Muzeum Galicja

Europejskie Dni Kultury Żydowskiej są co roku obchodzone we wrześniu. Ogłasza je Europejskie Stowarzyszenie Ochrony i Popularyzacji Kultury i Dziedzictwa Żydowskiego (The European Association for the Preservation and Promotion of Jewish Culture and Heritage, AEPJ) z siedzibą w Luksemburgu. Europejskie Dni Kultury Żydowskiej świętują instytucje w większości krajów europejskich. Partnerem tegorocznych Dni jest Biblioteka Narodowa Izraela (The National Library of Israel).

W Krakowie na ten dzień specjalnie przygotowało się Żydowskie Muzeum Galicja. Przed południem w niedzielę goście Muzeum będą mogli wziąć udział w spotkaniu „Marzenia o książkach. Opowieści dla dzieci”. Wydarzenie poprowadzi Karawana Opowieści – grupa pasjonatów, bajarzy, śpiewaków i grajków.

Karawana Opowieści – jak powiedziała w czwartek PAP Monika Stępień z Muzeum Galicja – poszukuje różnorodnych historii: wzruszających, zabawnych, z morałem, celną pointą. Członkowie grupy – podkreśliła – do dziedzictwa kulturowego podchodzą z szacunkiem. Chcą o nim przypominać, dzielić się z innymi pięknem opowieści oraz mądrościami w nich zawartymi. Karawana Opowieści opowiada słowem, śpiewem, gestem i muzyką, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, próbując zmieniać przeświadczenie że baśnie są historyjkami tylko dla najmłodszych.

Podczas spotkania opowiadać będzie Szymon Góralczyk – bajarz, z zawodu fizjoterapeuta, ale - jak zwróciła uwagę przedstawicielka Muzeum - wyuczona profesja nie ma dla niego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Góralczyka fascynują baśnie szczególnie skandynawskie i polskie (głównie kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i boso. Odwiedza miasta polskie i zagraniczne. Opowiada podczas festiwali, w kawiarniach, bibliotekach, przedszkolach. Opowieściom w Muzeum Galicja towarzyszyć będzie muzyczna oprawa w wykonaniu Katarzyny Płocińskiej (skrzypce, gitara, bębny).

Wieczorna część programu to koncert „Baśnie zebrane”, inspirowany tradycją różnych kultur, baśniami i historią. W repertuarze znajdują się zarówno tradycyjne sefardyjskie melodie okraszone polskimi tekstami, jak i piosenki autorskie. Podczas wykonań usłyszeć będzie można instrumenty z całego świata, m.in.: harfę celtycką, cytrę, instrument Aborygenów – didgeridoo. „Spotkanie z muzyką zespołu poruszy serce i wyobraźnię każdego – niezależnie od wieku” – zachęcała przedstawicielka Muzeum Galicja.

Artystami, którzy wystąpią na koncercie, będą: Beata Urszula Buszta (wokal, harfa celtycka, flet prosty, harmoszka), Michał Koziełło (cytra, gitara klasyczna, flet poprzeczny), Tomasz Kara-Sajek (gitara klasyczna, tuba, didgeridoo, tank drum), Andrii Volynko (perkusja), Magdalena Ślósarz (skrzypce), Piotr Korzeniak (bas). Za część słowną kompozycji odpowiadają Mateusz Świstak i Adam Mańczuk.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic