Informacje

Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski piszą razem powieść o pandemii

Dodano:
Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski piszą razem powieść o pandemii

Pisarz Szczepan Twardoch /fot.PAP/Marcin Kaliński

„Jesteśmy w ciężkich czasach zasadniczo bezużyteczni” - napisał Szczepan Twardoch w poście, w którym zapowiedział, że wraz z Łukaszem Orbitowskim będzie pisał w internecie powieść w odcinkach na temat pandemii. Na podobny pomysł wpadł inny pisarz, Wojciech Chmielarz, który swoją powieść publikuje od 13 marca i zachęca do finansowego wspierania pisarzy, którzy stracili źródło dochodu.

„Szanowni. Jako pisarze jesteśmy w ciężkich czasach zasadniczo bezużyteczni, postanowiliśmy więc z Łukaszem Orbitowskim chwycić się tego, co ledwie, ale jednak uzasadnia naszą egzystencję: przyjaźni i pracy”, napisał na Facebooku Szczepan Twardoch. Wyjaśnił, że powieść, która powstaje na oczach czytelników jest improwizowana. „…dla uciechy naszej i Państwa, za darmo, bez reklam. Nie uzgadniamy ze sobą treści tych odcinków, zaskakują nas tak samo, jak będą zaskakiwać Państwa, więc nie wiemy, gdzie nas ta historia poprowadzi”. Powieść „Na zarazę Zarazek” o przygodach detektywa dostępna jest za darmo, można jednak wesprzeć proponowane przez autorów zbiórki pieniędzy na walkę z pandemią koronawirusa.

Na pomysł udostępniania powieści w Internecie wpadł też popularny autor kryminałów, Wojciech Chmielarz, który swoje najnowsze dzieło publikuje od 13 marca. „Plan jest taki, żeby oderwać Państwa myśli od pandemii, postaram się raz na dzień lub raz na dwa dni wrzucać kolejny rozdział pisanej na gorąco powieści”, ogłosił na Facebooku. Co ciekawe w zabawie mogą wziąć udział również czytelnicy, proponując swoje pomysły. Autor zachęcił również do wspomagania zbiórki zorganizowanej przez Unię Literacką, do którj należy m.in. Jacek Dehnel i Sylwia Chutnik: „…w Polsce (zresztą nie tylko) pisarze żyją głównie z tego, że są pisarzami, a nie z pisania. To oznacza, że ich głównym źródłem zarobku są różne dodatkowe zajęcia około pisarskie - spotkania autorskie, prowadzenie tychże spotkań, warsztaty i tym podobne. Wszystkie te zajęcia się teraz odwołane. W związku z tym wiele moich kolegów i koleżanek ma problemy z płynnością finansową”, zaalarmował Chmielarz.

Podkreślił, że nie prosi o pomoc dla siebie. „Akurat mam to niewiarygodne szczęście, że obecna sytuacja dotyka mnie w niewielkim stopniu” i dodał, że sam wesprze finansowo kolegów po piórze, którzy z powodu pandemii koronawirusa stracili źródła dochodu. (PAP Life)

 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic