Informacje

NASA zaprasza do badania koralowców

Dodano:
NASA zaprasza do badania koralowców

PAP/Andrzej Grygiel

Amerykańska agencja kosmiczna stworzyła grę, w której każdy chętny - nawet dzieci - może odwiedzać rafy koralowe i pomóc w analizie trójwymiarowych zdjęć koralowców, wykonanych z dronów i samolotów. Aplikacja działa na urządzeniach marki Apple, niedługo ma się pojawić wersja na urządzenia z systemem Android.

Dzięki technologii stworzonej do obserwacji gwiazd, lecz umieszczonej na dronach i samolotach, naukowcy agencji obfotografowali w trójwymiarze rafy koralowe m.in. w okolicach Puerto Rico, Guam czy Samoa Amerykańskiego. Teraz proszą o wsparcie w analizie tych zdjęć. W tym celu stworzyli opartą na sztucznej inteligencji grę NeMO-Net (Neural Multi-Modal Observation and Training Network - ang. neuronalna, multimodalna sieć do obserwacji i treningu). Wszyscy znudzeni siedzeniem w domu mogą więc trochę się pobawić, a jednocześnie pomóc w poważnych badaniach naukowych.

Gracz ma do dyspozycji własny podwodny pojazd "Nautilus". MA też do wykonania zadanie, które polega na identyfikacji i klasyfikacji korali w czasie tej wirtualnej podróży po oceanie.

„NeMO-Net wykorzystuje najpotężniejszą moc na planecie: nie wymyślną kamerę czy superkomputer, ale ludzi. Każdy, nawet pierwszoklasista, może zagrać i analizować dane, aby pomóc nam w stworzeniu mapy występowania najpiękniejszych form życia, jakie znamy” - mówi główny specjalista projektu Ved Chirayath.

Przy każdym „nurkowaniu” gracz poznaje różne rodzaje korali i zaznacza miejsca, w których występują. Wraz z postępami zdobywa kolejne odznaki.

Na podstawie działań graczy superkomputer NASA Pleiades "uczy się" rozpoznawać korale samodzielnie. Im więcej będzie ochotników, tym szybciej będzie postępował proces edukacji superkomputera.

Mapa występowania korali, która ma w ten sposób powstać, pomoże w ich ochronie. Eksperci z NASA podkreślają, że rafy koralowe należą do najbardziej złożonych ekosystemów na świecie - prawdopodobnie żyje w nich tak wiele gatunków, co w tropikalnych lasach. Żyjące na rafach gatunki mogą być źródłem leków. Gąbki, małże i inne organizmy pomogły już w opracowaniu specyfików stosowanych przeciwko HIV i innych wirusom oraz przeciwko nowotworom. Zagrożeniem dla raf jest jednak zanieczyszczenie mórz i oceanów, rosnąca temperatura wody i jej zakwaszenie.

NeMO-Net obecnie dostępna jest w Apple App Store. Przygotowywana jest obecnie wersja dla systemu Android. (PAP Life)

 • 06:34 Maanam Ta noc do innych jest niepodobna
 • 06:41 Antonin Dvorak VIII Symfonia G-dur op.88 (3)
 • 06:47 John Powell Dragon Racing
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic