Informacje

Muzeum na Majdanku uruchomiło "Telefon pamięci" dla seniorów

Dodano:
Muzeum na Majdanku uruchomiło "Telefon pamięci" dla seniorów

Państwowe Muzeum na Majdanku z myślą o ludziach samotnych, zwłaszcza seniorach, pozostających w domu z powodu epidemii koronawirusa uruchomiło "Telefon pamięci". Każdy może zadzwonić do muzeum i porozmawiać o historii własnej, wspomnieniach rodzinnych i o obecnej sytuacji - podała placówka.

"Gdy powiadomiłem moich współpracowników, że Państwowe Muzeum na Majdanku przechodzi w tryb pracy zdalnej, zacząłem się zastanawiać nad stosownymi do okoliczności formami działalności i komunikacji. Pomyślałem, że w sytuacji zagrożenia i lęku, który wspólnie teraz przeżywamy, powinniśmy stworzyć projekt adresowany do seniorów. Są oni w najtrudniejszym położeniu z powodu potencjalnych skutków zarażenia i często samotności" - powiedział dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz.

Dyrektor placówki wyjaśnił, że szukał formuły prostej organizacyjnie, z jasnym przekazem społecznym. "Muzeum jest nieczynne, ale my nadal jesteśmy, chętnie porozmawiamy, odpowiemy na pytania. Zaproponowałem, aby zorganizować telefon pamięci, świadomie nawiązując do idei telefonu zaufania. Drugi człon jest jednak ważniejszy i występuje w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, w sensie myślenia o innych, ich potrzebach i uczuciach. Po drugie, jako pamięć o minionych zdarzeniach" – tłumaczył dyrektor.

Wskazał, że "akcja łączy zatem historię i teraźniejszość, ale przede wszystkim ma pokazać, że poczucie wspólnoty i okazywanie solidarności to wartości fundamentalne". "Zwłaszcza dla miejsca upamiętniającego tragiczne doświadczenia II wojny światowej" – dodał Kranz.

Muzeum zaprasza szczególnie samotne osoby, które chcą porozmawiać o doświadczeniach z czasów II wojny światowej, ale deklaruje rozmowę z każdym, kto zadzwoni i potrzebuje otuchy. "Telefon pamięci – muzeum rozmawia z seniorami" to infolinia dla osób, które chcą też dowiedzieć się czegoś o historii Państwowego Muzeum na Majdanku, jego zbiorach i działalności.

Muzeum zachęca również ludzi młodych do przekazywania informacji seniorom, rodzicom i dziadkom, którzy chcieliby porozmawiać, aby przekazywali kontakt do muzeum: tel. 81-710-28-69 od pon. do pt. w godzinach 8 do 15.

autor: Katarzyna Krzykowska • 05:37 Howard Shore A Good Omen
 • 05:41 Franz Schubert Piano Trio in E flat, D.929 (2)
 • 05:46 Leo Delibes Coppelia (Walc)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic