Kultura w czasach epidemii, czyli #ZostańwDomuzNinateką

Film o sile fantazji umożliwiającej podróżowanie bez opuszczania domu oraz dokument o kontaktowaniu się z najbliższymi wyłącznie przez internet. Ninateka kontynuuje akcję #ZostańwDomuzNinateką. Codziennie o godz. 20:00 na stronie głównej serwisu odbywają się pokazy wybranych przez redakcję fabuł, dokumentów i spektakli. Ponadto, od wtorku 24 marca, w serwisie udostępniony zostanie serial Polskie 100 lat, a także, gratka dla najmłodszych, Akademia Pana Kleksa oraz 50 polskich animacji!

 Kultura w czasach epidemii, czyli #ZostańwDomuzNinateką
In touch, reż. Paweł Ziemilski | mat. promocyjne

W poniedziałek, 23 marca o godz. 20:00, Ninateka zaprasza na dokument Komeda – muzyczne ścieżki życia w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy. Film pokazuje muzyczne fascynacje Komedy, życie w komunistycznej Polsce, sprzeciw wobec władzy, który manifestował się przede wszystkim w jego twórczości.

Obsypana nagrodami Wenecja Jana Jakuba Kolskiego ze znakomitymi zdjęciami Artura Reinharta to kolejna propozycja od Ninateki (do obejrzenia we wtorek). Historia podróży, która się nie odbyła oraz opowieść o tym, jak siła marzeń pozwala zamienić piwnicę w najbardziej romantyczne miasto na Ziemi…

Środa poświęcona będzie teatrowi – zostając w domu, będzie można obejrzeć Iluzje w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Spektakl, który powstał na postawie tekstu Iwana Wyrypajewa, to pełna paradoksów opowieść o małżeńskich układankach. Dwa małżeństwa – cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Co w mijającym życiu było rzeczywistością, a co iluzją?
 
Iluzje, reż. Agnieszka Glińska
Jak radzić sobie w czasach, gdy bezpośrednie kontakty z bliskimi są bardzo ograniczone? Jak komunikacja prowadzona wyłącznie przez internet zmienia tematy rozmów i wzajemne postrzeganie? Czy daje namiastkę obecności drugiego człowieka, czy tylko podsyca tęsknoty? Próby odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w dokumencie Pawła Ziemilskiego In touch, który dotychczas nie był pokazywany szerokiej publiczności. Premierowy pokaz filmu odbędzie się w czwartek o godz. 20:00 i będzie dostępny online tylko w Ninatece, jedynie przez 2 tygodnie!

W repertuarze znalazł się także przewrotny spektakl Opowieści z Hollywoodu Kazimierza Kutza z brawurową kreacją Janusza Gajosa, która przeszła do historii Teatru Telewizji (transmisja w piątek) oraz filmowa adaptacja powieści Szpital przemienienia Stanisława Lema w reżyserii Edwarda Żebrowskiego (sobota). Na zakończenie tygodnia Ninateka proponuje spektakl Trzy siostry Aleksandra Bardiniego z 1974 roku, który został zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji. Role tytułowe zagrały debiutujące wówczas studentki PWST w Warszawie: Krystyna Janda (Masza), Joanna Szczepkowska (Irina), Ewa Ziętek (Olga).

24 marca Ninateka udostępni 10 odcinków serialu dokumentalnego Polskie 100 lat, ukazującego najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski, od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Każdy z 42 odcinków dotyczy konkretnych problemów lub przełomowych momentów historycznych. Historii opowiadanej głosem Tomasza Marzeckiego towarzyszą bogate archiwalia zebrane z różnych krajów – zdjęcia i  materiały audiowizualne. Fotografie zostały przekształcone w obrazy 3D. Do serialu zaangażowano wybitnych specjalistów historyków, którzy zadbali o jakość merytoryczną przekazu. FINA jest koproducentem serialu.
 

Na koniec informacja dla najmłodszych widzów – od środy będzie można obejrzeć trzy części kultowych przygód Pana Kleksa (Akademii Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa i Pan Kleks w kosmosie) oraz 50 animowanych bajek z archiwów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego z okresu od lat 40. do 80. XX wieku, takich twórców jak Teresa Badzian, Krzysztof Kiwerski i Jerzy Kotowski.
#FINAzdalnie, #FINAonline!

https://ninateka.pl/

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic