Informacje

Koncert gitarowy Mateusza Kowalskiego w imieniny Fryderyka Chopina - online w piątek

Dodano:
Koncert gitarowy Mateusza Kowalskiego w imieniny Fryderyka Chopina - online w piątek

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego (UW) oraz dyrektor Muzeum UW organizują koncert gitarowy Mateusza Kowalskiego z okazji imienin Fryderyka Chopina, który odbędzie się online na kanale YouTube 5 marca - poinformowały PAP władze stołecznej uczelni.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego (UW) oraz dyrektor Muzeum UW organizują koncert gitarowy Mateusza Kowalskiego z okazji imienin Fryderyka Chopina, który odbędzie się online na kanale YouTube 5 marca - poinformowały PAP władze stołecznej uczelni.

"5 marca swoje święto obchodzi każdy Fryderyk. Pamiętając o wybitnym Fryderyku związanym historią z Uniwersytetem Warszawskim, zapraszamy na wyjątkowy koncert gitarowy online z okazji imienin Fryderyka Chopina. Usłyszymy najbardziej znane utwory solenizanta oraz twórczość innych kompozytorów w niezwykłej aranżacji. Zadba o to Mateusz Kowalski – jeden z najzdolniejszych gitarzystów młodego pokolenia, który miał już okazję zaprezentować swój talent muzyczny na największych, światowych scenach" - napisano w przesłanej PAP informacji.

W programie koncertu znalazły się utwory: Mazurek B-dur op. 7 nr 1, Mazurek a-moll op. 7 nr 2, Mazurek E-dur op. 6 nr 3, Mazurek f-moll op. 7 nr 3, Mazurek cis-moll op. 6 nr 2 i Mazurek fis-moll op. 6 nr 1 (Fryderyk Chopin), Une Larme, Morceau Expresif oraz Introdukcja i wariacje koncertowe na temat polskiego hymnu narodowego (Stanisław Szczepanowski), Mazurek C-dur (Francisco Tarrega), Diligenza postale (Marek Sokołowski), Preludium E–dur (Jan Sebastian Bach), Fantazja op. 40 (Feliks Horecki), Contemplacion (Agustin Barrios-Mangore) i Wariacje na temat La ci darem la mano z "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta op. 6 (Jan Nepomucen Bobrowicz).

Mateusz Kowalski urodził się w 1995 r. w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko, otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków, m.in.: Sergio Assada, Oscara Ghiglii, Alvaro Pierriego.

Od października 2019 r. jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest stypendystą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (Nagroda Pro Arte), Prezydenta Miasta Koszalina oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Młoda Polska). Muzyk koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa (Masaki Sakurai, Karl-Heinz Roemmich, Hanson Yao).

"Mateusz Kowalski jest jednym z najlepiej zapowiadających się gitarzystów młodego pokolenia, według Classical Guitar Magazine muzykiem spektakularnym, który rozległy repertuar od renesansu do współczesności wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu oraz z wielką kulturą muzyczną" - czytamy w informacji. Wyjaśniono, że artysta występował w tak ważnych salach, jak wiedeński Musikverein i Shanghai Grand Theatre. Koncertował, m.in.: w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie i Londynie.

"W 2019 r. wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (2019, Londyn)" - napisano.

Dwa lata temu ukazała się debiutancka płyta Mateusza Kowalskiego wydana przez firmę CD Accord z utworami Bacha, Giulianiego, Tarregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce'a oraz Assada i Schuberta.

Koncert rozpocznie się w piątek o godz. 18 i będzie transmitowany na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=F_V93pTK9MI&feature=youtu.be.

Organizatorem koncertu jest Muzeum UW.

autor: Grzegorz Janikowski

 • 06:34 Maanam Ta noc do innych jest niepodobna
 • 06:41 Antonin Dvorak VIII Symfonia G-dur op.88 (3)
 • 06:47 John Powell Dragon Racing
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic