Informacje

Internetowa wystawa 50 prac "Gdańsk 2020"

Dodano:
Internetowa wystawa 50 prac "Gdańsk 2020"

50 interdyscyplinarnych prac gdańskich artystów i artystek pokazanych zostanie w środę na wystawie online "Gdańsk 2020". Dzieła stanowią odpowiedź twórców na czas pandemii koronawirusa. Udział artystów w ekspozycji stanowił też dla nich wsparcie finansowe.

"Na wystawie zobaczymy szeroki wybór prac reprezentujących różne dziedziny sztuki, od sztuk wizualnych, po projekty muzyczne czy literackie. Będą to zarówno fotografie, prace malarskie, plakaty, grafiki, komiksy, animacje, prace wideo, jak i nagrania performansów, prace dźwiękowe, utwory muzyczne, a także miniatury literackie" - poinformowała PAP Marta Bańka, rzecznik prasowy Instytutu Kultury Miejskiej (IKM) w Gdańsku, organizującego wydarzenie.

Wyjaśniła, że na wystawę "Gdańsk 2020" dozwolone było zgłaszanie prac wykonanych w dowolnej technice i dziedzinie, a jedynym wymogiem była możliwość zaprezentowania ich w trybie online.

"Celem wystawy jest prezentacja prac, które nawiązują do sytuacji niepewności, izolacji, stanu zagrożenia. Pandemia przyniosła kryzys, ale też wytworzyła niezmiernie interesującą – tak z perspektywy osobistego przeżycia, jak i zjawisk obejmujących środowisko i całe społeczeństwo – sytuację emocjonalną oraz wygenerowała wiele esencjonalnych pytań, do których odnoszą się prezentowane tu prace" - wyjaśniła Bańka.

Otwarcie wystawy nastąpi w środę godz. 19 i będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube IKM, Facebooku IKM oraz na portalu miejskim www.gdansk.pl.  Jednocześnie ruszy strona www.gdansk2020.eu, na której znajdą się prace.

Wystawę otworzy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandra Szymańska. W programie 40-minutowego wydarzenia będą impresje dźwiękowe Gdańsk Necropolitan Orchestra (Maciej Sadowski – kontrabas i Dawid Lipka – trąbka), performans Aurory Lubos oraz premiera krótkiego dokumentu pokazującego życie gdańskich twórców w izolacji.

Na wystawie zgromadzono 50 prac. Ich autorami jest łącznie 63 artystów ze względu na to, że część dzieł powstała w 2-3 osobowych kolektywach. Na honoraria IKM przeznaczyła łącznie 100 tys. zł. Zgodnie z regulaminem projektu wynagrodzenie wyniosło 2 tys. zł za jedną pracę.

W otwartym naborze zgłoszono 437 prac. Wnioski do udziału w wystawie były przyjmowane od artystów i artystek mieszkających w Gdańsku lub twórczo z nim związanych.

Internetowa ekspozycja "Gdańsk 2020" będzie dostępna do połowy września. "Jeśli warunki sanitarno-epidemiologiczne na to pozwolą, zorganizujemy finisaż wystawy, na który zaprosimy na żywo" - zapewniła rzeczniczka IKM w Gdańsku.

autor: Robert Pietrzak

 • 13:18 Mark Mancina Te Fiti Restored
 • 13:24 Jerzy Matuszkiewicz Nie lubię poniedziałku
 • 13:45 Richard Strauss Tako rzecze Zaratustra (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic