Informacje

Digster Live Session z Dominikiem Wanią!

Dodano:
Digster Live Session z Dominikiem Wanią!

Zapraszamy na kolejny koncert z serii Digster Live Sessions – bohaterem wtorkowego wieczoru będzie Dominik Wania! Koncert będzie można obejrzeć o godz. 20:00 na kanale YouTube: www.bit.ly/DigsterLive

W 2005r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej: Tomasz Stańko, Piotr Baron, Anna Maria Jopek, Jacek Kochan, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Darek „Oles” Oleszkiewicz, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, Dorota Miśkiewicz, Walk Away, Marcus Miller, Joey Baron, Jon Balke, Jon Fält, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Anders Jormin, Nguyen Le, Tony Malaby, Gary Thomas, Marilyn Mazur, Eric Marienthal. Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z elem. jazzu), New Bone, Power of the Horns.   W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy w Azji, USA, Ameryce Południowej, Afryce i Australii.

Oprócz czynnej działalności koncertowej prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
W czerwcu 2013r. nakładem wydawnictwa ForTune®, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”.

W kwietniu 2014r. Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku

W listopadzie 2015r. nawiązał współpracę z jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej Zbigniewem Preisnerem i wziął udział w nagraniu płyty z nowymi kolędami pt. „W poszukiwaniu dróg”. Album uzyskał status „Platynowej Płyty”. Ponadto dokonał wielu nagrań muzyki filmowej, uczestniczył także w spektaklu „2016 Dokąd”. Okres współpracy ze Zbigniewem Preisnerem to także nagranie solowej płyty „Twilight” oraz „Melodies of My Youth” w duecie ze znakomitą Lisą Gerrard.


W styczniu 2017r. brał udział w nagraniu płyty „Unloved” zespołu Maciej Obara Quartet, zrealizowanym dla najbardziej prestiżowej obecnie wytwórni ECM.              

W ankiecie Jazz Top 2017r. magazynu Jazz Forum płyta ta została uznana za Album Roku, a Dominik Wania uzyskał pierwsze miejsce w kategorii Fortepian. Ponadto w ankiecie Polish Jazz uzyskał tytuł Muzyk Roku 2017.  Płyta „Unloved” otrzymała także nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Jazzowy Album Roku.


W maju 2019r. Maciej Obara Quartet zwyciężył w międzynarodowym konkursie BMW Jazz Award, pokonując w finale Rudresha Mahantappę.


W październiku 2019r. ukazał się drugi album zespołu zatytułowany „Three Crowns” wydany ponownie przez ECM.  Również i ta płyta została uznana za album roku w ankiecie Jazz Top 2019r. i otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2020r. w kategorii Jazzowy Album Roku.

 • 13:04 Martha Argerich & Sergei Babayan, Sergiusz Prokofiew Gavotte z Romea i Julii
 • 13:14 Maurice Jarre Building The Barn
 • 13:18 Mark Mancina Te Fiti Restored
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic