Informacje

Artyści Opery Krakowskiej na stulecie urodzin Karola Wojtyły papieża świętego Jana Pawła II

Dodano:
Artyści Opery Krakowskiej na stulecie urodzin Karola Wojtyły papieża świętego Jana Pawła II

Zespół Opery Krakowskiej, chcąc uczcić stulecie urodzin św. Jana Pawła II podjął szczególną inicjatywę. 17 maja na kanale YouTube Opery Krakowskiej oraz na portalu Facebook zostanie opublikowane nagranie Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta zrealizowane bez udziału publiczności w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie.

– Wybór miejsca realizacji tego koncertu nie jest przypadkowy, bazylika ta była miejscem pamiętnego spotkania papieża Jana Pawła II z mieszkańcami, szczególnie młodzieżą krakowską w trakcie pierwszej pielgrzymki w roku 1979 – zauważa Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.  – Wielu z członków zespołu naszego teatru albo było obecnych na tym spotkaniu bądź pamięta go z relacji telewizyjnych i radiowych, albo słyszało o niezwykłych okolicznościach tego spotkania z opowieści swoich rodziców lub starszych koleżanek i kolegów. Przesłanie tego spotkania i innych spotkań z Karolem Wojtyłą papieżem dla Krakowian i Polaków jest swoistym drogowskazem etycznym, moralnym i emocjonalnym. Dlatego właśnie postanowiliśmy zrealizować ten koncert w tym miejscu  – tłumaczy.  

W trudnych warunkach, bez kontaktu z publicznością i przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności czwórka solistów Opery Krakowskiej oraz organista Arkadiusz Bialic spotkali  się w Kościele na Skałce, by zrealizować to przedsięwzięcie.  Wybór kompozycji jest nieprzypadkowy –  Ojciec Święty w 1985 roku poprosił Herberta von Karajana o wykonanie Mszy podczas obchodów uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Dzieło Mozarta było również wielokrotnie wykonywane przez solistów, Chór  i Orkiestrę Opery Krakowskiej podczas wydarzeń zorganizowanych m.in. z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Ostatnia część dzieła, Agnus Dei, pełna spokoju, powagi i dostojeństwa, wprowadza podniosły i uroczysty nastrój przynależny okrągłej rocznicy urodzin Papieża Polaka.

Nagranie jest także gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku pandemii i służb walczących z jej skutkami oraz wyrazem nadziei, do której Papież Polak nawoływał przez cały okres swojego pontyfikatu.

W nagraniu wystąpili: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Tomasz Kuk, Adam Szerszeń; solistom na organach towarzyszył Arkadiusz Bialic, wirtualnie dołączył Chór pod kierownictwem Jacka Mentla, a całością zadyrygował Tomasz Tokarczyk. Projekt zrealizowali: Dariusz Pawelec (reżyseria i realizacja obrazu), Laco Adamik (konsultacja reżyserska), Jędrzej Rusin i Marcin Lisiecki (realizacja i montaż ścieżki dźwiękowej) oraz Rafał Śmierzchalski (kamera i montaż obrazu).  Opera Krakowska składa podziękowania Przeorowi oo. Grzegorzowi Prusowi i krakowskim Ojcom Paulinom za gościnę w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie.

 • 14:11 Francisco Tarrega Recuerdos de la Alhambra
 • 14:15 Vladimir Ashkenazy Fragment Sonaty Patetycznej
 • 14:23 Luigi Boccherini V Kwintet E-dur op.13 (opus 11 wydane jako opus 13
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic