Informacje

Amerykańska Akademia Filmowa zmieniła zasady przyznawania Oscarów

Dodano:
Amerykańska Akademia Filmowa zmieniła zasady przyznawania Oscarów

Pixabay

Kilka tygodni trwało podejmowanie decyzji w sprawie zmiany warunków, które muszą spełnić filmy pragnące ubiegać się o Oscary. Powodem wprowadzenia nowych regulacji jest pandemia koronawirusa, która sprawiła, że przynajmniej kilka filmów, które mogłyby się liczyć w walce o Oscary zamiast do kin, trafiło od razu na serwisy VOD. A do tej pory premiera kinowa była warunkiem koniecznym do tego, by dany film był wzięty pod uwagę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Teraz się to zmieniło.

„Filmy, które wcześniej miały zaplanowane premiery kinowe, ale zadebiutowały na serwisach streamingowych i VOD, będą brane pod uwagę przy przyznawaniu nominacji do nagrody w kategorii dla najlepszego filmu jak również w innych oscarowych kategoriach. Odnosi się to tylko i wyłącznie do nadchodzącej, 93. ceremonii rozdania Oscarów. Takie filmy muszą spełniać następujące warunki:

1. Film musi zostać udostępniony do wglądu przez członków Akademii na przeznaczonym do tego specjalnym i zabezpieczonym serwisie w terminie do 60 dni od premiery online.

2. Film musi spełniać inne dotychczasowe reguły dopuszczania do walki o Oscary” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Amerykańską Akademię Filmową.

„Kiedy kina zostaną ponownie otwarte, Akademia ogłosi datę zniesienia powyższych regulacji. Filmy, które zadebiutują po tym terminie, będą musiały spełniać poprzednie warunki” – czytamy dalej. To oznacza, że filmy chcące ubiegać się o Oscary będą musiały być wyświetlane w kinach.

„Uważamy, że nie ma lepszego sposobu na przeżywanie filmowej magii niż w kinie. Tego przekonania nie zmieni nic. Jednak tragiczna pandemia COVID-19 zmusiła nas do tego historycznego, czasowego odstępstwa od reguł. Akademia wspiera swoich członków i współpracowników w tych czasach niepewności. Doceniamy wagę ich pracy i tego, w jaki sposób jest oglądana. Szczególnie teraz, gdy widzowie potrzebują filmów bardziej niż zwykle” – informują podpisani pod oświadczeniem prezydent Akademii Filmowej David Rubin oraz jej prezes Dawn Hudson.

Nie do końca wiadomo, jak traktowane będą filmy takie jak np. „Zła edukacja”, które niedawno debiutowały na serwisach VOD, a ich twórcy nigdy nie mieli w planach premiery kinowej. Do tej pory nie były brane pod uwagę przez Akademię Filmową. (PAP Life)

 • 06:21 Edvard Grieg Peer Gynt (Solveig's Song)
 • 06:27 Georg Friedrich Haendel Kapłan Zadok
 • 06:30 Grzegorz Markowski, Włodzimierz Korcz 07 zgłoś się
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic