Informacje

Cate Blanchett przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Wenecji

Dodano:
Cate Blanchett przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Wenecji

fot. PAP

Dwukrotna zdobywczyni Oscara Cate Blanchett została mianowana przewodniczącą jury 77. edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jurorzy pod jej przewodnictwem zdecydują, do kogo trafi prestiżowy Złoty Lew. W zeszłym roku najlepszym filmem festiwalu został "Joker" Todda Phillipsa.

"Każdego roku z niecierpliwością wypatruję filmów, które zostaną zaprezentowane w Wenecji i za każdym razem są to tytuły zaskakujące i wyróżniające się. Festiwal w Wenecji to jeden z najbardziej klimatycznych festiwali filmowych na świecie. Celebruje się na nim prowokacyjne i inspirujące kino. To wielki przywilej i przyjemność pełnić funkcję przewodniczącej jury tegorocznego festiwalu" - powiedziała Blanchett.

Dlaczego to właśnie ona będzie przewodniczyć obradom jury? "Cate Blanchett to nie tylko ikona współczesnego kina, z którą pracują najwybitniejsi reżyserzy ostatnich dwudziestu lat i którą uwielbiają widzowie. Jej zaangażowanie na polach artystycznym i humanitarnym, w ochronę środowiska, a także wspieranie kobiet zmagających się z uprzedzeniami w przemyśle filmowym, sprawiają, że stała się inspiracją dla całego społeczeństwa" - uzasadnił wybór dyrektor festiwalu Alberto Barbera. I dodał: "Jej ogromny talent aktorski w połączeniu z wyjątkową inteligencją i szczerą pasją do kina są idealnymi cechami przewodniczącego jury".

Blanchett ma już doświadczenie w szefowaniu ekspertom, którzy mieli za zadanie oceniać filmy. W 2018 roku była przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Cannes. Jurorzy pod jej przewodnictwem nagrodzili Złotą Palmą film "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy.

Tegoroczny festiwal w Wenecji odbędzie się w dniach 2-12 września. (PAP Life)

 • 10:50 The Blues Brothers Everybody Needs Somebody To Love
 • 10:54 Trevor Morris Main Titles/The Final Chapter/The Legacy Of Achievement
 • 11:01 Roy Orbison Oh, Pretty Woman
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 307, Sunday, 16 February 2020
 • 1
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic