W Budapeszcie stanął pierwszy na świecie inteligentny mebel uliczny, grający utwory Chopina i Liszta

Przez połączenie grającej ławki z rozbudowaną konstrukcją postawiliśmy w Budapeszcie pierwszy tego typu na świecie inteligentny mebel uliczny, grający utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta - powiedziała PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska podczas czwartkowych uroczystości w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W Budapeszcie stanął pierwszy na świecie inteligentny mebel uliczny, grający utwory Chopina i Liszta
Fryderyk Chopin/PAP/DPA

Ławka została umiejscowiona w ruchliwej części stolicy Węgier na wschodnim brzegu Dunaju, niedaleko popularnego i lubianego parku miejskiego (Varosliget) oraz placu Bohaterów, jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych Budapesztu. Już dzień przed oficjalną prezentacją cieszyła się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców.

„Park miejski przyciąga rzesze turystów i mieszkańców Budapesztu. Dlatego nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego usytuowania ławki” – stwierdziła Urbańska.

Na ekranie dotykowym można wybrać kilka utworów Chopina i Liszta w wykonaniu Gabora Farkasa, który znany jest również z wykonywania dzieł Chopina podczas koncertów w Warszawie.

Ponadto inteligentny mebel uliczny, zasilany bateriami ładowanymi przez panele słoneczne, monitoruje poziom UV, jakość powietrza, wilgotność, temperaturę i ciśnienie barometryczne. Daje też możliwość naładowania telefonu i podłączenia się do WiFi.

„W trudnym okresie wojny ta uroczystość jest znakiem, że staramy się budować i wzmacniać mosty pomiędzy naszymi narodami” – powiedział w przemówieniu ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek.

Ławka została opracowana przez firmę Kuube Hungary Kft., węgierski start-up w dziedzinie inteligentnych mebli ulicznych.

„Mebel zostaje w posiadaniu państwa polskiego, ale został przekazany do użytku naszym węgierskim przyjaciołom” – powiedziała dyrektor Urbańska. „Miejmy nadzieję, że będzie im służył przez dziesięciolecia” – dodała.

W uroczystościach wzięła udział delegacja polskiego parlamentu, przebywająca w Budapeszcie z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przedstawiciele władz węgierskich, a także liczne media węgierskie i polonijne.

Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 roku na mocy decyzji węgierskiego parlamentu. Kilka dni później podobną uchwałę przyjął Sejm RP.

Z Budapesztu Marcin Furdyna

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic