ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Daniel Kotowski

Biogram: artysta wizualny, absolwent ASP w Warszawie (2018). Zajmuje się performansem, sztuką instalacji i projektowaniem, tworzy obiekty i filmy wideo. Interesuje go zagadnienie biowładzy, komunikacja międzyludzka oraz polityka społeczna. W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki współtworzy zespół dostępności, prowadzi m.in. stały cykl spotkań „Zachęta miga!" i „Zachęta miga rodzinnie!”, przygotowuje też scenariusze i nagrania przewodników po wystawach w polskim języku migowym . Prowadzi również warsztaty dla dzieci i dorosłych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz w innych instytucjach kultury. 

nazwa instytucji w której działa Animator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Krótki opis projektu: Zachęta miga! i Zachęta miga rodzinnie! spotkania i warsztaty realizowane w Zachęta – Narodowej Galerii Sztuki. Zachęta miga! cykl spotkań i warsztatów w polskim języki migowym, tłumaczonych na język polski foniczny. Cykl spotkań na aktualnych wystawach prowadzony przez niesłyszącego edukatora Daniela Kotowskiego. Przygotowywany przede wszystkim z myślą o młodzieży i osobach dorosłych niesłyszących, ale kierowany też do słyszących. Zachęta do zapoznania się ze sztuką współczesną z nieco innej perspektywy oraz poznawania fascynującego języka — polskiego języka migowego, w którym również można dyskutować o sztuce! Zachęta miga rodzinnie! cykl spotkań i warsztatów w polskim języki migowym, tłumaczonych na język polski foniczny. Warsztaty rodzinne na aktualnych wystawach, przygotowywane z myślą o rodzinach, w których przynajmniej jedna osoba posługuje się PJM. Zachęta do uczestnictwa niesłyszących dzieci i niesłyszących rodziców, niesłyszących dzieci i słyszących rodziców, słyszących dzieci i niesłyszących rodziców. Zwiedzanie wystaw z głuchym edukatorem Danielem Kotowskim poznawanie sztuki współczesnej i samodzielna twóroczość. Cykl Zachęta miga rodzinnie! to dowód na to, że za pomocą polskiego języka migowego można komunikować się z dziećmi i ułatwić im zrozumienie sztuki współczesnej. Spotkania dostępne również dla rodzin słyszących.

Cele: Celem spotkań z cyklu Zachęta miga i Zachęta miga rodzinnie! jest otwarcie środowiska niesłyszących na kulturę wysoką. Umożliwinie Głuchym (dorosłym, młodzieży, dzieciom) aktywnego uczestnictwa, swobodnej wypowiedzi i dyskusji w ich języku - polskim języku migowym. W przypadku dzieci szczególnie ważne jest aby prowadzący był osobą posługującą PJM. Mali uczestnicy mają wtedy więcej zaufania i chętniej angażują się w zadania.

Adresaci: Zachęta miga! - niesłyszący dorosli i młodzież oraz ich słyszący rówieśnicy; Zachęta miga rodzinnie! - niesłyszące dzieci i dorośli oraz słyszące rodziny.

Rezultaty: aktywne zaangażowanie uczestników; nauka uczestnictwa w kulturze; interioryzacja sztuki współczesnej; przełamanie nieśmiałości; szansa na swobodną wypowiedź, dyskusję; likwidacja barier komunikacyjnych; wspieranie rozwoju osobistego; nabywanie nowych kompetencji społecznych; rowijanie wyobraźni, kreatywności; rowijanie zdolności manualnych; uwrażliwienie na sztukę; uwrażliwienie na różnorodność społeczną;

Oryginalność i innowacyjność koncepcji: Spotkania w cyklu Zachęta miga! i Zachęta miga rodzinnie! to pierwsza w Warszawie kompleksowa oferta edukacyjna w obszarze sztuki współczesnej, skierowana do środowiska osób niesłyszących, realizowana w polskim języku migowym, tłumaczona na język polski foniczny, dzięki czemu uczestnictwo osób niesłyszących jest swobodne i aktywne (PJM jest pierwszym językiem osób głuchych), nieograniczona barierą językową i dystansem uczestników do prowadzących, charakterystycznym dla zajęć w języku obcym. Zachęta miga! dzięki obecności tłumacza pozwoliła też osobom słyszącym na aktywny udział, co przyczyniło się do wzajemnego otwarcia środowisk (słyszących i niesłyszących). Zachęta miga rodzinnie! również dzięki tłumaczowi dała szansę wielu rodzinom (w tym mieszanym) na wspólne uczestnictwo w kulturze.

Pierwszy krok, czyli od czego się zaczęło?: Początek spotkaniom z cyklu Zachęta miga! i Zachęta miga rodzinnie dał inny projekt Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym, zainicjowany przez Zachętę w 2014 roku, kontynuowany w latach 2016, 2017 i 2018 w partnerstwie z innymi instytucjami kultury i Fundacją Kultury bez Barier. To projekt mający na celu stworzenie bazy wiedzy na temat sztuki w PJM. Powstało ponad 200 filmów w PJM z definicjami z historii sztuki. Nagrywaniu filmów towarzyszyły warsztaty dla młodzieży, prowadzone przez Daniela Kotowskiego.

Największa radość: Zaangażowanie uczestników, którzy otwierają się, zadają wiele pytań, chętnie biorą udział w warsztatach. Aktywność dzieci, które na co dzień w szkole mają bardzo ograniczony kontakt z kulturą. Dla niech to nierzadko pierwsze spotkanie z galerią, sztuką współczesną. Ich zainteresowanie i dociekliwość są równe zaangażowaniu ich słyszących rówieśników, dzięki prowadzeniu zajęć w PJM.

Spotkania prowadzone w PJM przez głuchego edukatora miały miejsce wcześniej w Zachęcie, wraz z wprowadzeniem cyklu Zachęta miga rodzinnie!, oferta przybrała formę kompleksową. Dzięki wszystkim spotkaniom: warsztatom i oprowadzaniom tak dla dorosłych jak i dla dzieci, utworzyła się wielopokoleniowa grupa Głuchych: aktywnych uczestników kultury, skupionych wokół Zachęty, szukających oferty również w innych placówkach.

Inne: Również przygotowane scenariusze i nagrane przewodniki (w sumie 11 filmów) po wystawach w polskim języku migowym przez Daniela Kotowskiego, dzięki tym można obejrzeć filmy z napisami przewodników po wystawach w stronie internetowej Zachęty.

W linku znajdują się filmy.
https://zacheta.art.pl/pl/mediateka-ipublikacje?media_pjm=on&sort=alfabetycznie&szukaj=Przewodnik+po+wystawie+

Strona www:
https://zacheta.art.pl/pl/edukacja/programy/zacheta-miga
https://zacheta.art.pl/pl/edukacja/programy/zacheta-miga-rodzinnie
https://www.facebook.com/groups/282032462692746/
https://zacheta.art.pl/public/upload/mediateka/video/5af2d00465df6.m4v
https://zacheta.art.pl/public/upload/mediateka/video/589449b37313d.m4v
https://zacheta.art.pl/pl/mediateka-ipublikacje?media_pjm=on&sort=alfabetycznie&szukaj=encyklopedia+Sztuki+w+POlskim+J%C4%99zy ku+Migowym

Dokumentacja fotograficzna:

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic