Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Mozart: Violin Sonatas

Z jej umiejętnościami przywódczymi spokojnie mogłaby zastąpić na stanowisku Kanclerza Niemiec. Niemiecka polityka zyskałaby kolejną stanowczą i nieugiętą kobietę, ale niemiecki świat muzyczny straciłby swoją najlepszą... skrzypaczkę. Anne-Sophie Mutter w roku 2005 obchodziła trzydziestą rocznicę swojego debiutu, wtedy też nagrała trzy albumy, chcąc oddać hołd Mozartowi.

W jednym z wywiadów artystka powiedziała: "Nieustannie szukam nowych sposobów, by zbliżyć się do Mozarta. To kompozytor, z którym dorosłam, który czekał na mnie, w każdym przełomowym momencie mojej kariery."

Ze wspomnianych trzech nagrań - w ramach mozartowskiego projektu Mutter - na temat dwóch już się wypowiadałam, teraz przyszła pora na ostatni, trzeci. Jeśli ktoś zna interpretacje niemieckiej skrzypaczki, niech się raczej nie nastawia, że czteropłytowy album z sonatami na skrzypce i fortepian Mozarta czymś go zaskoczy. Nie. Wszystkie sonaty są przez Mutter - tak jak zawsze - dokładnie przebadane pod mikroskopem. I z jednej strony ta jej słabość do aptekarskiej dokładności jest bardzo cenna. Z drugiej jednak - interpretacje takie są chyba zbyt przewidywalne, bo nie ma w nich niczego niekontrolowanego.

"Nie uważam się za dyrygenta. Nigdy nie uczyłam się dyrygentury i nie mam zdolności dyrygenckich. Mam jednak zdolności przywódcze - ponieważ jest to w moim charakterze." Tak mówi o sobie słynna skrzypaczka. I tak rzeczywiście jest. Orkiestry z którymi występuje stoją przed nią zawsze na baczność. Bezwzględnie posłuszny jest jej również pianista, z którym nagrała album z sonatami Mozarta. Nie na baczność, bo przy fortepianie się nie da, ale w bardzo zdyscyplinowany sposób skrzypaczce towarzyszy Lambert Orkis.

Pianista większość mozartowskich sonat wykonuje bez użycia pedału, aby oddać dźwięk "suchy i przejrzysty, jak tylko to możliwe." Bo jak twierdzi Anne- Sophie Mutter - ich interpretacja "zbliża się w ten sposób do tego, co moglibyśmy usłyszeć za czasów Mozarta." Zatem album ten polecam tym, którzy kochają muzykę Mozarta i lubią kiedy w interpretacji panuje "niemiecki porządek".

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Mozart: Violin Sonatas; Anne Sophie Mutter; Lambert Orkis
Deutsche Grammophon


Sprawdź także:

 • 16:56 Miklos Rozsa Parade of Charioteers
 • 17:01 Shirley Bassey Diamonds Are Forever
 • 17:03 Bernard Herrmann Theme from Taxi Driver
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic