Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
"S@motność w sieci"

"Panie, pomóż mi być tym człowiekiem za jakiego bierze mnie mój pies...", takie motto ma na swojej stronie internetowej Janusz Leon Wiśniewski, autor "S@motności w sieci". Podoba mi się to motto, ale tym razem będzie nie o Wiśniewskim, i nie o jego popularnej książce (co to wyciska łzy z oczu każdej kobiety, tylko niektóre się do tego nie przyznają), lecz o muzyce, która towarzyszy ekranizacji owej powieści.

Ścieżka dźwiękowa do filmu "S@motność w sieci" nakręconego przez Witolda Adamka, to jedenaście jazzowych kompozycji Ketila Bjornstada i Bugge Wesseltofta pochodzących z płyt wydanych w latach 1985-2006 w autorskim doborze reżysera filmu. Nie jest to zatem soundtrack oryginalny, lecz wybór podyktowany preferencjami reżysera - na szczęście wysmakowanymi.

Bjornstad i Wesseltoft to norwescy jazzmani. Bjornstad uznawany jest za jeden z emblematów skandynawskiego jazzu, niezwykła postać wśród norweskich artystów. Z wykształcenia pianista koncertowy, wydał ponad 30 albumów (solowych oraz we współpracy z muzykami jazzowymi i rockowymi). Oprócz komponowania i występów jest autorem poczytnych powieści, poezji. Mówią na niego: "człowiek renesansu". A znowu Wesseltoft eksperymentuje z jazzem i muzyką elektroniczną. Ale jeśli ktoś pomyśli sobie teraz: "nie, nie interesuje mnie ta płyta, bo nie lubię jazzu", to ja od razu uprzedzam, że to nie jest taki "zwykły" jazz. To jest jazz, który polecam nawet tym, którzy jazzu nie lubią.

Muzyka do "S@motności..." jest szalenie intymna, smutna i bardzo niepokojąca. Po pierwszym przesłuchaniu koniecznie chcemy posłuchać jej znowu. Muzyki do "S@motności w sieci" można słuchać w samotności, trzeba tylko mieć się na baczności, bo wciąga, jak sieć...

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

"S@motności w sieci"
Ketil Bjornstad, Bugge Wesseltoft
Universal 2006


Sprawdź także:

 • 02:03 Piotr Czajkowski Symphony No.6 in B minor Opus 74 (3)
 • 02:12 Jean-Marc Luisada, Fryderyk Chopin Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
 • 02:15 Antonio Vivaldi L'estro armonico op.3 - Concerto no.6 in A minor RV 356 (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic