Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Ennio Morricone - The Platinum Collection

Chyba każdy kiedyś słyszał któryś z melodyjnych tematów, skomponowanych właśnie przez niego. W końcu jest twórcą muzyki do ponad 500 filmów!

25 lutego w Los Angeles, podczas rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, Ennio Morricone odebrał z rąk Clinta Eastwooda Oscara za całokształt twórczości. Włoski kompozytor nie krył wzruszenia. "Dziękuję za tę nagrodę, ale wybiegam myślami naprzód. Chcę dedykować tego Oscara tym, którzy, choć byli nominowani kilka razy, nigdy nie zostali nagrodzeni. Życzę wam Oscara w najbliższej przyszłości." Morricone był nominowany do nagród Akademii aż 5 razy, nigdy jednak statuetki nie dostał. Aż do tej pory...

W hołdzie dla tego wybitnego artysty ukazał się niedawno album zatytułowany "Ennio Morricone - The Platinum Collection". Jego zawartość to 3 płyty, a na każdej ponad godzina niezapomnianej muzyki. 60 legendarnych utworów. Kolekcja zawiera zatem kompozycje do tzw. spaghetti-westernów, z którym to gatunkiem filmowym Morricone jest najbardziej kojarzony, ale są też oczywiście jego wielkie przeboje m.in. z filmów "Misja", "Nietykalni", "Cinema Paradiso". Całość wydana w barwach EMI.

Można powiedzieć, że album ten, to podróż w... znane i lubiane. Oaza, do której zawsze warto powrócić. Bo ta muzyka się nie starzeje. I tak, jak temat filmu "Dobry, zły i brzydki" robił furorę w 1966 roku, podczas filmowej premiery, tak samo dobrze słucha się go dzisiaj. To jest właśnie siła muzyki Ennio Morricone. Więc jeśli ktoś nie może się już doczekać Morricone na żywo - w czerwcu kompozytor będzie gwiazdą obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa - to ten album doskonale wypełni czas oczekiwania. Polecam wszystkim!

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

"Ennio Morricone - The Platinum Collection"
EMI


Sprawdź także:

 • 16:01 Sam Smith Fire On Fire (From "Watership Down")
 • 16:05 Yann Tiersen Les Jours Tristes
 • 16:10 Elton John Hakuna Matata
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic