Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

 Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Ennio Morricone - The Platinum Collection

Chyba każdy kiedyś słyszał któryś z melodyjnych tematów, skomponowanych właśnie przez niego. W końcu jest twórcą muzyki do ponad 500 filmów!

25 lutego w Los Angeles, podczas rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, Ennio Morricone odebrał z rąk Clinta Eastwooda Oscara za całokształt twórczości. Włoski kompozytor nie krył wzruszenia. "Dziękuję za tę nagrodę, ale wybiegam myślami naprzód. Chcę dedykować tego Oscara tym, którzy, choć byli nominowani kilka razy, nigdy nie zostali nagrodzeni. Życzę wam Oscara w najbliższej przyszłości." Morricone był nominowany do nagród Akademii aż 5 razy, nigdy jednak statuetki nie dostał. Aż do tej pory...

W hołdzie dla tego wybitnego artysty ukazał się niedawno album zatytułowany "Ennio Morricone - The Platinum Collection". Jego zawartość to 3 płyty, a na każdej ponad godzina niezapomnianej muzyki. 60 legendarnych utworów. Kolekcja zawiera zatem kompozycje do tzw. spaghetti-westernów, z którym to gatunkiem filmowym Morricone jest najbardziej kojarzony, ale są też oczywiście jego wielkie przeboje m.in. z filmów "Misja", "Nietykalni", "Cinema Paradiso". Całość wydana w barwach EMI.

Można powiedzieć, że album ten, to podróż w... znane i lubiane. Oaza, do której zawsze warto powrócić. Bo ta muzyka się nie starzeje. I tak, jak temat filmu "Dobry, zły i brzydki" robił furorę w 1966 roku, podczas filmowej premiery, tak samo dobrze słucha się go dzisiaj. To jest właśnie siła muzyki Ennio Morricone. Więc jeśli ktoś nie może się już doczekać Morricone na żywo - w czerwcu kompozytor będzie gwiazdą obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa - to ten album doskonale wypełni czas oczekiwania. Polecam wszystkim!

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

"Ennio Morricone - The Platinum Collection"
EMI


Sprawdź także:

 • 12:13 The Wings
 • 12:15 John Williams Flight to Neverland from “Hook”
 • 12:24 Nikita Magaloff, Fryderyk Chopin Mazurka in Bb major Opus 7 No.1
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic