Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Haydn: Stworzenie świata

Przyznaję się, że kocham romantyków, ale romantycy nie kochali i raczej nie doceniali kompozytora, którego chcę tym razem przywołać. Schumann na przykład pisał, że nie można się od niego nauczyć niczego nowego, że przypomina "starego przyjaciela rodziny, którego zawsze chętnie i z szacunkiem się przyjmuje" , ale który "nie wnosi już nic ciekawego do aktualnego życia". Pewnie wielu zgodzi się w kwestii Josepha Haydna z "cudownym szaleńcem" Schumannem, ale nie Paul McCreesh. Ten wybitny angielski dyrygent pokazał, że nie tylko szanuje poczciwego klasyka, ale również wierzy w nieprzemijającą siłę jego dzieł.

W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 200-lecia śmierci Haydna, zatem nagranie "Stworzenia Świata", dzieła zajmującego wyjątkowe miejsce w twórczości ojca wiedeńskiego klasycyzmu, w wykonaniu zespołu Gabrieli Consort & Players pod dyrekcją McCreesha stanowi doskonałą zapowiedź zbliżającej się rocznicy.

Ciekawostką nagrania jest użycie wersji angielskiej - która według samego kompozytora była równouprawniona z o wiele częściej wykonywaną wersją niemiecką.

Warto również zaznaczyć, że chór wzmocniony został młodymi śpiewakami z Chetham's Chamber Choir. Jest to element edukacyjnego projektu zespołu Gabrieli Consort & Players dającego młodym, utalentowanym śpiewakom możliwość uczestnictwa w profesjonalnych przedsięwzięciach najwyższej próby.

Haydn tworzył swoje monumentalne oratorium w latach 1797-98 i od razu odniosło ono oszałamiający sukces przynosząc mu sławę w całej Europie. Czy i tym razem "Stworzenie Świata" odniesie sukces? Myślę, że tak.

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

Haydn: The Creation
Sandrine Piau / Mark Padmore / Neal Davies / Miah Persson / Peter Harvey / Ruth Massey Gabrieli Consort & Players / Paul McCreesh
Archiv Produktion


Sprawdź także:

 • 00:39 Josef Hellmesberger I Ballszene (Ball Scene)
 • 00:44 Tina Guo, James Horner Theme Cocoon
 • 00:49 Pietro Mascagni Rycerskość wieśniacza (Intermezzo)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic